in

Konec Cyrila Höschla aneb Zneužívání psychiatrie v Čechách

Cyril Höschl, Miroslav Plzák, Josef Nesvadba, Jan Cimický versus StB

Cyril Höschl | Foto: Jan Sklenář

Milí čtenáři, moc ráda bych vám poděkovala za podporu, vzkazy a milá slova. I kdybych jakkoli mohla někdy propadnout malomyslnosti, že to, co dělám, nemá moc smysl, nestane se tak díky vám. To, co mi píšete, je pro mě velkou vzpruhou a také nadějí, že v tom nejsme sami.

Dostávám také hodně ohlasů, které se týkají případu Andreje Babiše juniora. Mladého pilota, kterého poté, co se rozhodl odjet z Prahy na Slovensko, vybrzdili policisté na dálnici a proti své vůli skončil v NÚDZu. Tento příběh je hrozivý, protože se nestal v nějaké banánové republice nebo v Rusku. Nýbrž proběhl doslova a do písmene vedle nás. V době, kdy žil Andrej Babiš junior v Praze, nás dělilo od sebe několik minut a pár set metrů, takže kdybychom se tenkrát znali, mohli bychom se potkávat v obchodě, kam si chodil pro čerstvé pečivo. Dnes už na sebe nenarazíme, protože žije ve Švýcarsku, ale vzhledem k možnostem komunikačních kanálů jsme spolu ve stálém spojení. Takže ty z vás, kteří se zajímáte o jeho život a píšete mi, můžu ujistit, že v tomto budu i nadále pokračovat (článek: Chobotnice – příběh Andreje Babiše juniora, část 2).

Posíláte mi rovněž spoustu materiálů týkajících se Cyrila Höschla. V podstatě bych z toho mohla sestavit už sborník. Zajímavé je, že mám k dispozici řadu informací přímo z psychiatrického oboru, bohužel jsem se ale dosud nesetkala s tím, že by je chtěl někdo zveřejnit pod svým jménem.

Mezitím jsem dostala jako dárek novou knihu doktora Jana Hnízdila o tom, jak náš stát řídí psychopati. Píše se v ní to, co už dlouho víme nebo jen tušíme, a po jejím přečtení se slabším jedincům může udělat mdlo. Prezidenty a premiéry už nyní veřejně zkoumat můžeme, ohledně psychiatrů a jejich duševního zdraví nás to ještě čeká.

Přečtěte si také:  Voice of Europe: Klaus, Paroubek, Svoboda a Rajchl

Velmi trefně to popsal Adam Drda (článek: K případu Cyrila Höschla):

„Je tedy na místě otázka, zda Höschlova zvýšená ochota sdělovat či potvrzovat informace, o kterých by se lékař s StB v žádném případě bavit neměl, neplynula i z širších a v důsledku velmi problematických profesních návyků.“

Bohužel otázku zneužití psychiatrie v době komunismu zatím nikdo pořádně neřešil a své trpké neboli hadí plody nese ještě dnes. Cyril Höschl o uvěznění politického vězně, rolníka z Lutopecen a katolického aktivisty Augustina Navrátila, ještě nedávno mluvil naprosto cynicky. Podobně, jako když nyní cynicky komentuje zavlečení Andreje Babiše juniora. A přitom Höschlovi kolegové, jak vidno, lidé, kteří paradoxně studovali duševní zdraví na vysoké škole, většinou vědí, že nedobrovolný pobyt Andreje Babiše juniora v Klecanech byl všechno, jen ne etický. Čtou si v časopisech profesorovy úvahy o tom, že když umíte řídit, můžete klidně přitom fackovat děti na zadním sedadle, Hitler měl nejlepší korporátní identitu, nebo že je naprosto normální chtít někdy vyhodit vlastní matku z okna. Moc ráda bych někdy pro změnu četla komentář od nějakých známých popularizátorů psychiatrie či psychologie – co oni na to?

Chování psychiatrů propojených s StB, jako byli Miroslav Plzák, Josef Nesvadba, Jan Cimický nebo zde zmíněný doktor z Klecan, by mělo být předmětem historických studií a několikaletého bádání. Téma, jež původně zajímalo mě, zní, nakolik lidé spojení s StB mohou i v dnešní době ovlivňovat veřejné mínění.

Badatel z ÚSTRu, spisovatel a teoretik Miroslav Vodrážka, v rozhovoru mluvil konkrétně o těchto lidech – Karel Srp, Zdeněk Zbořil, Marcel Děkanovský a Cyril Höschl (článek: Srp, Höschl, Zbořil a jejich spolupráce s StB). První tři zmínění pánové na něj vůbec nereagovali. Ne tak čtvrtý z nich, který spustil lavinu lží a pomluv. Kdyby byl tenkrát nespustil dehonestační kampaň, přesně jako z análů StB, možná by se na to už zapomnělo, přece jen takový vliv nemám.

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu

Osobně jsem dávno zapomněla jméno člověka, který mě kdysi udal, netuším ani, jestli ještě žije, protože jsem o něm víc jak třicet let neslyšela. Pokud ale někdo používá v současné době k zastrašení novinářů, badatelů či jen názorových oponentů psychiatrické pseudodiagnózy, podsouvá jim nějaké vedlejší záměry nebo je prostě a sprostě jen dehonestuje – jako například když někdo, kdo donášel na StB, mluví o signatářce Charty 77 jako o někom, komu se „disidenti vyhýbají“ –, je potřeba zbystřit. Od vyhýbajících se disidentů je totiž už jen krůček k tomu „žádná disidentka to ve skutečnosti nebyla“ a „žádný disent v podstatě neexistoval“. Po těchto zkušenostech lépe chápu, co se přihodilo Andreji Babišovi juniorovi, který neměl sílu ani prostředky se bránit. Udělat z někoho blázna je velmi jednoduché, zvlášť když to říká někdo, kdo má z léčby duševního zdraví diplom.

Jak píše na začátku citovaný Adam Drda, „zvýšená ochota sdělovat či potvrzovat informace, o kterých by se lékař v žádném případě bavit neměl“ je totiž něčím, s čím se naneštěstí potýkáme dodnes. To už bych se ale opakovala.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0