in ,

Chobotnice – příběh Andreje Babiše juniora, část 2

Kdo dnes rozhoduje o tom, jestli jste zdravý, nemocný, schizofrenik, nebo na výletě

Před pár dny jsem zveřejnila exkluzivní rozhovor s Andrejem Babišem juniorem.

Člověkem, který ještě nedávno pracoval jako pilot Boeingu 737, mluví anglicky, francouzsky a několika dalšími jazyky. Umí létat i se postavit na rukou. V zemi, kde masmédia ovládl jeho otec, je ovšem složité jít proti názoru mainstreamu.

Shodou okolností je v celé story kolem juniora, od vybrždění policistou na D1 přes odvoz do vzdálené léčebny v Havlíčkově Brodě, přes rozhodnutí exkomunistického soudce o jeho umístění v léčebně („byl by nebezpečný sobě nebo svému okolí“), přes injekci, po níž se probudil až v Klecanech v NÚDZU, neustále citován a zveřejňován jako garant jeho psychického stavu psychiatr Cyril Höschl. Člověk, který s Andrejem jr. nikdy nevedl žádné vyšetření, ale podle svých slov schizofrenii pozná, stejně jako ode dveří pozná depresi. Je to jako ze Švejka? Možná. V tomto případě jde ale o život. O život a pověst mladého člověka, který se ničím neprovinil.

Protože jsem před časem zveřejnila zprávy o estébácké minulosti pana profesora,

oslovují mě průběžně čtenáři s dalšími zkušenostmi s Cyrilem Höschlem a s jeho ústavem vůbec. Řada z nich je od kolegů z oboru, kteří ovšem nechtějí vystupovat veřejně. Protože si myslím, že jsem už napsala své a je spousta jiných témat, jež mě zajímají víc, tak jsem na to nereagovala. Nyní ale musím udělat výjimku a to proto, že jsem dostala informace opět potvrzující skutečnost, jak neblaze se tento biologický mediální psychiatr angažoval v případu zavlečení Andreje Babiše juniora na Krym a jak moc je ochoten zradit lékařskou etiku jen proto, aby neutrpělo jeho ego.

Přečtěte si také:  Co by řekli Franz Kafka a Sigmund Freud na Netanjahua?

Cyril Höschl má facebookový profil. Rád se fotí, rád sdílí své zájmy („Umění – cesta do duše“). Jako vrchol naprostého cynismu sdílel před pár dny odkaz na rozhovor s Andrejem Babišem juniorem, zřejmě na podporu svého tvrzení, že nikdy nepochyboval o tom, že má „schizofrenii“. („Já jsem o ní nikdy nemluvil a zároveň o ní nepochybuji,“ uvedl v rozhovoru s Jiřím Kubíkem v Seznam Televizi.) V pozoruhodné diskusi, kterou pan profesor posléze bryskně smazal, říká: „…mohu vám například potvrdit, že doktorka Protopopová žádný posudek na AB juniora nedělala. Pokud vím, dodnes na něj žádný znalecký posudek neexistuje“

Dále tvrdí, že k nálepce schizofrenika přišel Andrej Babiš junior ve „skvělém švýcarském špitále“, což není pravda.

(Pomineme-li, že i kdyby byla, co mu dává právo o tom mluvit?) A znamená to, že když je někdo schizofrenik, tak lže? Úkolem psychiatrie by snad mělo být snažit se o destigmatizaci pacientů, ne o jejich stigmatizaci.

Nemám sice vystudovanou psychiatrii, ale vím, že existuje něco, čemu se říká gaslighting. Totiž že vysoce manipulativní a narcistní lidé někdy dokážou ty citlivější dohnat až k tomu, že se začnou chovat schizofrenně.

Hypoteticky vzato – pokud někdo nemá schizofrenii a někdo jiný mu neustále přes média tvrdí, že ji má, jak to asi na toho člověka působí?

Řekněme, že se třeba brání tím, že se cítí psychicky zdráv a že má potvrzení ze Švýcarska, kde ho podrobili standardním testům Americké psychiatrické společnosti, a to žádné duševní onemocnění nepotvrzuje.

Co udělá člověk, který se dopouští gaslightingu? Napíše veřejně: „A jak a proč k té nálepce mohl přijít ve skvělém švýcarském špitále, o kterém mluví? A proč tam dostává léky? Nic mu nepodsouvám…“

Dále se ředitel Národního ústavu duševního zdraví na Facebooku vyjadřuje k doktorce Ditě Protopopové, o níž píše, že s ní „okamžitě rozvázal pracovní poměr“. Přičemž Höschlův mluvčí dříve říkal do médií, že sama odchází, na vlastní žádost atd. a že nedošlo k žádnému etickému porušení.

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu

Celá diskuse na zdi Cyrila Höschla je flagrantním porušením lékařského tajemství. Zřejmě si v osmdesátkách zvykl donášet zprávy intimního rázu na své pacienty a kamarády na Státní bezpečnost, takže mu už dnes ani nepřijde, že trousit informace do veřejného prostoru je prostě neetické. Jak se píše v diskusi, má jedině štěstí, že ho za ně Andrej Babiš junior nezažaloval.

Mladý Babiš má zase štěstí alespoň v tom, že v době, kdy se Höschl učil o lobotomii jako o jedné z možností léčby psychiatrických poruch, ještě nebyl na světě. Dnes tedy může svobodně docházet k lékařce v Ženevě a vlastnit testy podle parametrů Americké psychiatrické společnosti, z nichž vyplývá, že žádnou schizofrenii nemá. U nás ovšem o tom, zda jste zdravý, nemocný, schizofrenik, či na výletě, nerozhoduje testování, nýbrž Cyril Höschl.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0