in , ,

Milan Kubelka: „Je to kampáááň aneb Neříkám, že Babiš nekrade“

Rukověť návštěvníka autogramiád.

Asi si řeknete, proč zrovna autogramiád? Inu proto, že republiku brázdí člověk, který podepisuje a rozdává lidem knihu, kterou nenapsal a točí při tom zmrzlinu, kterou nevyrobil. A to obojí zdarma. Tím člověkem je premiér této republiky.

1. Jak se dostat na autogramiádu?

Musíte mít především štěstí. Premiér a jeho tým místo i čas autogramiády utajují do poslední možné chvíle. A i poté ho sdělují pouze svým nejvěrnějším. Vyplatí se tedy sledovat premiérův Facebook, případně FB ANO v dotyčném městě. Přesné informace rovněž mívají antivaxeři z okruhu Volného bloku, kteří ovšem ohrožení demokracie vidí jinde než my.

2. Příchod na autogramiádu.

Vyplatí se využít moment překvapení a přijít na místo autogramiády z bodu A, který si zvolíte tak, aby nebyl od vozíku ze zmrzlinou vidět. Rozhodně nečekejte na místě ještě před zahájením autogramiády. Moment překvapení je důležitý. Umožní vám totiž leccos premiérovi říci, než se na vás sesypou jeho fans. Rovněž je dobré mít sebou výrazné transparenty s údernými hesly dle vlastní kreativity. Ty jednak přitáhnou pozornost přítomných novinářů a rovněž jasně vyjádří váš názor na knihu, kterou premiér před vámi podepisuje. Také mějte v pohotovosti mobily, které vám umožní celou vaši aktivitu natočit a pak případně streamovat nebo zachytit některé zvláště významné okamžiky. S obojím se pak dá skvěle pracovat při recenzi knihy na sociálních sítích.

3. Koho můžete na autogramiádě potkat?

Převážně tvrdé jádro premiérových příznivců. Z něho se pak rekrutují tzv. ultras, kteří se budou snažit být s vámi v co nejužším kontaktu. Rovněž můžete potkat náhodné kolemjdoucí, kteří přišli ze zvědavosti a kniha je až tak nezajímá – ti se k vám případně mohou přidat, což vždy povzbudí. Premiérovi odpůrci s odlišnou motivací než máte vy. Dále jsou zde regionální politici za ANO, členové hnutí, krajský lídr, premiérovi bodyguardi a členové týmu, jako třeba marketéři, ti si vás mohou fotit a natáčet. A nakonec novináři, policisté a antikonfliktní tým.

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu

4. Emoce.

Připravte se na to, že autogramiáda premiérovy knihy budí vášnivé emoce. Uvidíte objetí či braní kolem ramen s premiérem a pejskem v náručí, děti sedící premiérovi na klíně či ke kterým se premiér sklání a zdánlivě láskyplně je víská ve vlasech. Všechno to jsou obrazy známé od všech možných diktátorů, které kdy svět spatřil, neboť právě autoritáři tyto scény mají rádi. Kvůli tomu jsou zde přítomni marketéři. Budete nejen svědky těchto krásných emocí, ale stanete se také terčem vášnivého opovržení či zuřivosti. Protože tvrdé jádro nahlíží na premiéra jako na zlaté tele a vy jste ti, kdo jim tento obraz narušují. Je dobré se obrnit trpělivostí a psychickou odolností, neboť – jak známo – v diskusi vyhrává ten, kdo udrží své nervy na uzdě déle. Vy, kdo jste výbušnější můžete podporovat své kolegy v přední linii vykřikováním různých hesel.

5. Debata.

Ke každé správné autogramiádě patří debata nad knihou a jejím autorem včetně kritického zhodnocení celého díla. Doporučená témata jsou ta, která v sobě nesou příběh. Jako například zavlečení juniora na Krym, příběh Kosteleckých uzenin, po jejichž ztrátě jejich původnímu majiteli panu Bočkovi puklo srdce, osud pana Rady, kterému premiérovi zaměstnanci pokropili vzrostlé obilí roundupem a zbavili ho tak případných starostí s úrodou, ovládnutí Unipetrolu, story kolem dotačního řízení pro Čapí hnízdo (zde opět můžete vzpomenout juniora) a podobně. Dobrá jsou také témata týkající se peněz, neboť na peníze lidé vždy slyší, jako například korunové dluhopisy (tady se však připravte na to, že za ně může Kalousek) či výše částky dluhu, které po dosavadním premiérově hospodaření zaplatí každý občan této republiky, včetně kojenců. Nezapomeňte na premiérův závazek vůči StB a zmiňte při tom rozsudek slovenského Nejvyššího soudu, který ho potvrzuje. Konflikt zájmů raději neotvírejte. Pro mnoho lidí je příliš složitý na pochopení a tolik času, abyste ho vysvětlili, přece jen mít nebudete. Osvědčilo se také poukázat na to, že autorem knihy nemůže být premiér, neboť neumí natolik dobře česky a ani neví, co v ní je, protože knihy zásadně nečte, s výjimkou časopisů o psychologii.

Přečtěte si také:  Co by řekli Franz Kafka a Sigmund Freud na Netanjahua?

6. Příprava.

Trénink, jak známo, dělá mistry. Proto se kromě transparentů a záznamové techniky vyzbrojte i argumentačně. Důkladně si nastudujte významné premiérovy kauzy a navzájem se z nich – třeba formou hry – před akcí vyzkoušejte. Dobré je vybudit v sobě také silnou emoci, neboť emoční stopa podporuje tu paměťovou. Snažte se toho načerpat, co nejvíc, neboť premiérovi příznivci vás budou chtít zkoušet. Při autogramiádě je dobré oslovit i „autora“, dodává to na autenticitě. Tady však odpověď nečekejte. Premiér na nepříjemné dotazy nejčastěji reaguje slovy: „běž do p…“, nebo ve slušnější verzi: „jdi pryč.“ Myslete tedy na to, abyste nebyli případně zklamáni, že se nerozproudila debata. Argumentace premiérových sympatizantů je obvykle následující: „30 let se kradlo, ODS jsou zloději, stejně jako Bakala a Kalousek, kdo vás platí, asi zfetovaní Piráti?“ My jsme použili tyto odpovědi: „Kradla stará ODS, ta s Petrem Fialou je jiná. Bakala by měl být vyšetřován policií a případně postaven před soud, v tom jsme s vámi zajedno, Kalousek už v politice není, neplatí nás nikdo a Ivan Bartoš je abstinent.“ Zajímavým momentem bývá, když vyjádříte s premiérovým fanouškem částečný souhlas (to jim trochu vezme vítr z plachet). Pokud narazíte na ultras, je to podobné, jako kopnutí do vosího hnízda. Můžete se octnout v situaci fanouška, který v kotli Baníku začne fandit Spartě. Ultras vás budou chtít napadat nejen slovně, ale pokusí se také o fyzický kontakt. Vezměte si proto na sebe pro jistotu takové oblečení, jehož případné poškození vás nebude mrzet. Vyplatí se zapracovat také na fyzické kondici. Naštěstí je zde antikonfliktní tým, které podobné věci řeší. Dočkáte se, ale i vtipných situací. Jedna premiérova fanynka argumentovala slovy: „Já neříkám, že Babiš nekrade… on je šikovný.“

Přečtěte si také:  Voice of Europe: Klaus, Paroubek, Svoboda a Rajchl

7. Děti na závěr.

Když skončí autogramiáda, přichází na řadu píár. Premiérův marketér, který je na akci přítomný, přivede za svým guru malé děti, které dosud trpělivě postávaly vedle stánku s knihami. Premiér si je posadí na klín a nastane focení. Rovněž se pro „Čau lidi“ natáčejí rozhovory s nejoddanějšími ultras, kteří právě proběhlou autogramiádu zhodnotí ze svého pohledu. Upozorňuji, že v této fázi akce se vám může začít chtít zvracet.

8. Algoritmus.

Fotky a videa, které jste pořídili okamžitě sdílejte, komentujte a lajkujte. Díky algoritmu sociálních sítí se tak stanou více viditelnými.

A teď vážně… Vše o čem píšu, jsme zažili na premiérově předvolební kampani ve Zlíně a v Přerově, tam to bylo opravdu „husté“. Můžete si říci, zda tímto spíše premiérovy voliče ještě více nezatvrdíte. Domnívám se, že ne. Oni už jsou zatvrzelí víc než dost. Vaše relevantní argumenty vytěsňují a popírají. Vytvořili si totiž o premiérovi obraz Mesiáše, který jim vy narušujete. Takže těch emocí tam bylo hodně. Byly i na naší straně, ale to je v takovéto situaci přirozené. Každopádně je dobré soustředit se na cíl a udržet emoce co nejdéle pod kontrolou. Kdo jim podlehne v takovéto situaci jako první, prohrává. Pomůže také vědomí toho, že váš protest povzbudí spoustu podobně naladěných lidí, kterým záleží na demokracii tak, jako vám. Osobně nejsmutnější pro mě bylo setkání s drobným živnostníkem, který si šel pro podpis a řekl mi, že mu na demokracii nezáleží, že ji k životu nepotřebuje. Že potřebuje peníze a proto volí komunisty. Na toto moc říct nejde. Přeji vám odvahu a vytrvalost, i když teď jsou preference takové, jaké jsou. Noc bývá nejtemnější před svítáním. A buďme si jisti, že naše protesty na předvolebních mítincích premiérovi opravdu hodně vadí. Narušují totiž iluzi o tom, že je všeobecně milovaným politikem, kterým by tak rád byl.

Milan Kubelka, Milion chvilek, Zlín

Autor: Milan Kubelka

Milion chvilek Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0