in , ,

Bratři Mašíni, Zdena Mašínová, plukovník Koudelka a fotografie na láhve s vodkou

Budeme mít alternativní vyznamenání?

Foto: Michal Růžička, MAFRA

Sněmovna navrhla prezidentu Zemanovi, aby medaili Za zásluhy získal současný ředitel kontrarozvědky Michal Koudelka. Dolní komora naopak neschválila vyznamenání, aby medaili Za hrdinství získali bratři Mašínové, jejich strýc Ctibor Novák, Milan Paumer, Václav Švéda a Zbyněk Janata, jak navrhoval poslanec Pavel Žáček (ODS). Což se samozřejmě dalo čekat, protože nejen podle komunistů jsou Mašíni a spol. „vrazi“. Co se dá nejspíš také očekávat je, že Zeman Koudelku nevyznamená, protože ho už šestkrát odmítl jmenovat generálem.

Pana Koudelku neznám, ale myslím si o něm, že to je slušný člověk a že by si ocenění zasloužil. Už před dvěmi lety získal v sídle CIA z rukou její ředitelky Giny Haspel Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci, pojmenovanou po bývalém šéfovi CIA. Dá se asi tak nějak přepodkládat, že kdyby Koudelka dostal nejdříve nějaké vyznamenání od Miloše Zemana, o Teneta by nejspíš přišel. Zeman je na Západě známý jako prokremelský slouha, který se hrbí před režimy nepřátelskými demokracii. Dostat od něj medaili nevěstí nic dobrého. (Psala jsem již dříve: Kolektivní lobotomie ve Vladislavském sále).

Skupina bratří Mašínů a příběh rodiny generálmajora Mašína, důstojníka prvorepublikové armády a člena protinacistické odbojové organizace Tři králové mě fascinuje odjakživa. Měla jsem to štěstí potkat Milana Paumera a jeho kamaráda Vladimíra Kikinu Hradce (Článek: Skutečný hrdina z příběhu, který se doopravdy stal). S dcerou generála Mašína Zdenou jsem měla mnohokrát čest pobýt u ní doma v Konstantinových Lázních a v Olomouci, a to ještě i v době, kdy žil její vzácný muž Rudolf Martin. Pepíka Mašína znám z telefonu, jeho dcera Barbara bývala u nás při návštěvách Prahy hostem a napsala mi do své knihy o historii rodiny poděkování.

Fotka: s paní Ludmilou Švédovou, dcerou Václava Švédy
S paní Ludmilou Švédovou, dcerou Václava Švédy

Nemůžu samozřejmě mluvit za ně, ale troufám si říct, že medaile od někoho, jako je Zeman, by je nepotěšila. Miloš Zeman totiž ztělesňuje všechno to, proti čemu generál Mašín a později jeho synové s přáteli bojovali. Oni byli vlastenci v nejlepším slova smyslu, Zeman je zrádce národa.

Tři králové a skupina bratří Mašínů se skládala ze zdatných, dobře vycvičených mužů, vojáků. Milan Paumer poté, co se mu podařilo utéct, vstoupil společně s Radkem a Pepíkem do americké armády. Snili o tom, že se vrátí domů a budou za svou zemi bojovat. Zbyněk Janata a Václav Švéda takové štěstí neměli. Víme ale, že Švéda, který byl z pětice kamarádů nejstarší, byl vězněný už za války, protože se pokusil o překročení hranic, aby se přidal k jednotkám v zahraničí. Autor knihy o těchto skvělých mužích, vzácný přítel Ota Rambousek, si jako agent chodec odseděl v komunistických žalářích téměř patnáct let.

Přečtěte si také:  Ředitel BIS Michal Koudelka jde proti zájmům Zemanova okolí

Zeman je člověk, který bez zábran vstoupil do KSČ a tč. alkoholická troska, která se neudrží na nohou. Může nyní sloužit jako odstrašující příklad pro děti. Jeho fotografie by se mohly dávat na láhve od vodky, podobně jako se lepí obrázky na krabičky cigaret.

V zájmu zachování zdravého rozumu by tedy myslím bylo lepší, aby slušní lidé nebyli na Hrad zváni a aby nepřijímali z rukou nepřítele státu vyznamenání.

Vzpomeňte si jen, kolik divných lidí už získalo Řád Bílého lva: Mussolini, Gottwald, Brežněv, Kim Ir Sen, Ceausescu, Honecker, Koněv, Čankajšek, Che Guevara, Raúl a Fidel Castrovi, Arafat, Kosygin, Kaddáfí. Být v takové společnosti, to by snad člověk Hrad raději zažaloval.

Fotka: s paní Zdenou Mašínovou
S paní Zdenou Mašínovou

Před mnoha lety jsem byla pozvaná paní Zdenou Mašínovou, abych byla součástí jejího doprovodu na Pražský hrad, kde přebírala vyznamenání pro svou statečnou matku Zdenu Mašínovou starší. Pozdější senátorský návrh, vyznamenat přímo paní Zdenu, byl smeten Zemanem s dodatkem, že je to jen „něčí dcera“. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a byla jasná: paní Zdena by si ani žádné vyznamenání od Zemana nevzala. „Z takových rukou nemůžu nic přijmout. Nikdy, nikdy, nikdy,“ řekla novinářům. „Takové individuum, co nás cpe na Východ, do Kremlu, Číňanům, je podle mě nedůvěryhodné a nebezpečné.“

Tak mě jen napadlo, co třeba založit nějakou alternativní tradici do doby, než se zase staneme normální zemí?

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0