in ,

Skutečný hrdina z příběhu, který se doopravdy stal

K nedožitým narozeninám Milana Paumera

Pro komunisty nepřítel a vrah. Pro lidi v lágrech někdo, komu se to povedlo. Pro mé syny strejda Milan. To byl skutečný hrdina z příběhu, který se doopravdy stal.

V létě to bude už jedenáct dlouhých let od chvíle, kdy Milan Paumer odešel. Mluvila jsem tenkrát s paní Zdenou Mašínovou, říkala, že se netrápil. Uklidňovalo mě, že se dožil bezmála osmdesáti let a že stejně jako „Radka“ a „Pepík“ přežil ten komunistický masakr. Václav Švéda se Zbyňkem Janatou to štěstí neměli.

Tahle fotografie je památka na naše poslední setkání, krátce před jeho smrtí. Chtěla jsem mu ještě ukázat nové vydání vzpomínek Dáši Šimkové, volala jsem mu kvůli tomu, ale už jsem to nestihla. Milan byl první, kdo mě ve vydávání těchto brutálních vzpomínek na ženské komunistické kriminály podpořil. Koupil si ode mě za americký důchod kus nákladu a ten pak rozdával. „Kloubouk dolů, před tou ženskou,“ říkal, „že měla takovou odvahu“. Úplně totéž by se dalo říct o Milanovi.

Když někdy v televizi běží „Sedm statečných“, vzpomenu si, jak jsme si to jednou pouštěli na nějakém večírku. Když jsem usínala, pořád jsem to slyšela a když jsem se vzbudila, tak hned po probuzení jsem spatřila lidi, kteří sedí u televize jak přikovaní a sledují to pořád dál. Westerny s poselstvím jsou vzácné a člověk se na ně může dívat celý život.

Přečtěte si také:  Milan Kubelka: Bude PŘÍSAHA béčkem ANO?

Můj sen vždycky bylo natočit western, ale kde vezmu všechny ty Bronsony, McQueeny, Brynnery, Hackmanny, Eastwody, Freemany, Mitchumy a další? Hrdinství už se dnes moc nenosí.

Hrdinové pro mě vždycky vypadali jako Ota Rambousek, nebo Milan Paumer. Nenápadní, důkladní, poctiví, stabilní, přímí, čestní. Dalo se na ně spolehnout.

Synové dostali a četli Otovu knihu „Jenom ne strach“ a byli z toho úplně vykulení – tohle je přece strejda Milan, jak se schovával v lese a za svobodou odjel s prostříleným břichem. A teď stojí u nás v kuchyni jako by se nechumelilo a místo do Berlína se chystá do Poděbrad.

Strašně moc tu schází, hrdinové. Úplně by stačilo, kdyby občas někomu, kdo se chová jako hulvát, dali jen tak výchovně přes držku.

Milan Paumer 7. 4. 1931 – 22. 7. 2010

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0