in , ,

Babišovo kyselé jablko

aneb Hra o trůny v BIS

Foto: ČTK / Vít Šimánek

V pátek v 7:30 se sejde Sněmovní bezpečnostní výbor k výběru ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS). Jednání, o které požádal premiér Andrej Babiš (ANO), se tak uskuteční ještě před mimořádnou schůzí Sněmovny. ČTK o tom informoval předseda výboru Radek Koten (SPD).

Končící pětiletý mandát současného ředitele BIS plk. Michala Koudelky a rozhodnutí buď o jeho prodloužení, nebo případném výběru nového ředitele, je poměrně třaskavým tématem dnešního Česka. I když se zprvu zdál být tak trochu ve stínu rozjetých předvolebních kampaní, po událostech tohoto týdne situace nyní připomíná válku, kdy některé ze zaangažovaných stran neváhají použít jakýchkoliv metod a kdy ten, který má rozhodnout, je možná tím nejslabším hráčem.

Za činnost BIS odpovídá vláda České republiky, která zároveň koordinuje její činnost. Oprávnění ukládat úkoly službě v mezích její působnosti náleží i prezidentu republiky, ovšem s vědomím vlády. BIS nespadá pod žádné ministerstvo, je samostatným státním úřadem. V jejím čele stojí ředitel, který je odpovědný vládě České republiky. Ředitel je jmenován vládou, a to po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, příslušném ve věcech bezpečnosti; odvoláván je rovněž vládou.

První výrazná salva bitvy, kterou právě sledujeme, padla v pondělí 2.8., kdy se kvůli řediteli BIS sešel v Lánech premiér s prezidentem. Podle Seznam Zprávy se Babiš už rozhodl Koudelku obětovat a na schůzce se měl domlouvat pouze způsob, jak to provede a co za to zobchoduje. Že ještě nemusí být premiér rozhodnut, naopak naznačil Martin Shabu z koncernových Lidovek, jenž popisoval viditelně unaveného premiéra – který dostal od prezidenta nůž na krk s tím, že pokud prodlouží mandát současnému řediteli BIS Michalu Koudelkovi na dalších pět let, nadobro ztratí jeho podporu – a jen nerad odpovídal na otázky novinářů. Babiš pak na tiskovce sdělil, že Zemanovi doporučil, ať se s Koudelkou sejde, nastínil jaké jsou možnosti a oznámil svolání bezpečnostního výboru na tento pátek.

Přečtěte si také:  Co by řekli Franz Kafka a Sigmund Freud na Netanjahua?

Situace však akcelerovala poté, co se do věci vložilo SPD. V úterý navštívil prezidenta Tomio Okamura, který požádal prezidentskou kancelář, aby své argumenty proti Koudelkovi poskytla členům bezpečnostního výboru. Radek Koten, pak potvrdil, že „protikoudelkovské hanopisy“ by měl mít ve středu. No a dnes oznámil Pavel Žáček (ODS), že jeho strana bude žádat Kotenovo odvolání z funkce předsedy bezpečnostního výboru, neboť ho členové výboru k ničemu takovému nepověřili a tato jeho aktivita je výrazným překročením mandátu, který od členů výboru má.

Tímto celá věc okolo ředitele BIS získala netušenou dynamiku a rozhodně se nepodobá postavení tajné služby v zavedených demokraciích, kde obsazování funkce jejího ředitele určitě nepoutá takovýto veřejně propíraný zájem různých nátlakových skupin, navíc takových, u nichž je podezření, že jednají v zájmu cizích nepřátelských mocností.

Podle Radiožurnálu je situace v bezpečnostním výboru následující: pro prodloužení mandátu Koudelkovi je 7 poslanců, Radovan Vích (SPD), Zdeněk Ondráček (KSČM) a Marek Novák (ANO) jsou proti a 4 poslanci za ANO na věc zatím nemají žádný názor. Zbytek poslanců z 18 členů se pátečního jednání nezúčastní, neboť čerpají dovolenou. Podotýkám, že ani tyto počty nemusí nic znamenat, neboť ve výboru se jmenování ředitele BIS pouze projednává a tím, kdo rozhoduje je vláda. Je nicméně také pravda, že se na postoj výboru může premiér případně odvolat s tím, že k němu vláda přihlížela, když bude náhodou potřebovat nějaký ten fíkový list.

Jak jsou tedy rozloženy síly? Na jedné straně stojí prezident ve vleku svých poradců Nejedlého a Mynáře, sloužící nepřátelské mocnosti, který proti řediteli BIS dlouhodobě vede kampaň. Vedle „našeho člověka v Praze“, jak o Zemanovi mluví sami Rusové, pak stojí rovněž proputinovské SPD a KSČM. Na druhé straně je plk. Michal Koudelka a strany demokratické opozice. Babiš, kolem kterého jeho propagandisté šíří pověst silného muže, co o všem sám rozhoduje, je v této hře kupodivu tou nejslabší figurou. Je vidět, jak mu nyní akcelerovaný spor o ředitele BIS vůbec nevyhovuje.

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu

Po celý letošní rok se k tématu prakticky nijak nevyjadřoval, i když komentátoři upozorňovali na blížící se konec Koudelkova mandátu a konsekvence s ním spojené. Pokud prezident očekával, že se jasně postaví na jeho stranu, zmýlil se; i kritika, která z Babišových úst na Koudelku zazněla, byla nemastná neslaná. V podstatě se nelze premiérovi divit. Plk. Koudelka je našimi spojenci respektován, získal ocenění CIA a pomohl Babišovi s návštěvou v Langley, kde se i přes svou pochybnou pověst mohl předvést jako prozápadní politik. Jeho vystřídání pod tlakem proputinovsky orientovaného Hradu by podle Ondřeje Kundry vyslalo našim západním spojencům signál o podvolení se naší země Rusku. Lze rovněž předpokládat, že premiér nechce riskovat nepřátelství člověka, který o něm leccos ví. Tak jak se to stalo Topolánkovi s odvoláním později mstící se ho Randáka. A také by byl blázen, kdyby připustil zvýšení vlivu Hradu na tajnou službu a tím se vydal prokremelské Zemanově klice zcela na milost. Na druhé straně přijít o přízeň prezidenta před volbami, které mohou rozhodovat i o jeho osobní budoucnosti, může být pro něj smrtící. V podstatě má premiér dvě možnosti. Potvrdit Michala Koudelku na dalších pět let a znepřátelit si Hrad, nebo nechat vypršet jeho mandát, který je do poloviny srpna, s tím, že by BIS zatím vedl Koudelkův zástupce a nového ředitele by jmenovala vláda vzešlá z podzimních voleb.

Je třeba říci, že se do této situace Babiš vmanévroval sám, jednak svou liknavostí a alibismem a také strachem znepřátelit si Hrad. Nic z toho nesvědčí o tom, že v čele vlády stojí silný premiér s jasnou vizí, ale spíše ukňouraný slaboch zachraňující si na poslední chvíli vlastní kůži. Bohužel přitom dává v sázku pověst a budoucnost naší země. A to v dnešních nejistých časech tak citlivé bezpečnostní oblasti.

Autor: Milan Kubelka

Milion chvilek Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0