in ,

Náměstí Borise Němcova a Promenáda Anny Politkovské

Praha jde ve stopách Washingtonu a Vilniusu.

Přejmenování Promenády Anny Politkovské za Ruskou ambasádou | Foto: Arianna Cuison

Od včerejšího dne je ruská ambasáda v hlavním městě obklíčená místními názvy, z nichž určitě nebude mít radost. Každý, kdo půjde směrem k ambasádě zdola od Bubenče, uvidí ceduli s nápisem Náměstí Borise Němcova. Pokud se rozhodne zabočit vlevo směrem k ambasádě a pokračovat kolem ní do Stromovky, nemine Promenádu Anny Politkovské

Přejmenování Náměstí Borise Němcova | Video: Arianna Cuison

Přejmenování částí Prahy 6 a Prahy 7 je velkým vítězstvím spojených demokratických sil v Praze. Autorem nápadu, inspirovaným podobnými akcemi v zahraničí, je radní z Prahy 4 Petr Kutílek (Strana zelených), který vše vymyslel, naplánoval a společně se svými spolupracovníky dotáhl do konce. „K této iniciativě nás vedlo přesvědčení, že naše země má důsledně prosazovat ochranu lidských práv a demokracie ve světě. A že když to zrovna nedělá dost důrazně vláda ČR, mělo by to dělat naše hlavní město,“ řekl mi těsně před odhalením. „Jsem rád, že se to po čtyřech letech kampaně povedlo. Děkuji těm tisícům a tisícům podporovatelů našich dvou petic, o které jsme svůj podnět opírali, a samozřejmě současné koalici v pražské radě, že tento krok učinila.“

Petr Kutílek označil tuto akci za zdroj optimismu a naděje. „Když se občané a demokratické síly propojí tak, aby prosadily správnou věc, nic není nemožné.“

V projevu na nově pojmenovaném náměstí pak pražský radní vyzval prezidenta Zemana, aby se na sebe podíval do zrcadla a přestal se hrbit před Ruskem a Čínou. Poklidnou akci narušil známý proruský aktivista Jiří Černohorský, který se rozhodl s vlajkou v ruce nahlas projevit svůj nesouhlas a byl posléze kontaktován Policií ČR. Dcera ruského liberálního opozičního politika, Žanna, ve svém emotivním projevu zavzpomínala na otce a na lásku, která je stále spojuje.

Boris Němcov byl zavražděný před pěti lety, v těsné blízkosti Kremlu. Bylo mu padesát pět let. Němcov vystupoval jako kritik války na Ukrajině a chystal se právě na veřejné vystoupení proti Putinovi. Záběry z bezpečnostních kamer ukazovaly, jak v okamžiku vraždy byl zastíněn projíždějícím autem, vražda nebyla dosud spolehlivě objasněna. Za vykonavatele byla označena skupina Čečenců.

Přečtěte si také:  Věra Tydlitátová: Skromné hrdinství Přemysla Pittera

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se zástupci dalších stran, jež v Praze přejmenování schválily (Spojené síly pro Prahu – Jiří Pospíšil, TOP 09, a Jan Čižinský, Praha sobě) ceduli s novým jménem náměstí odhalili a poté se vydali k nedaleké promenádě, pojmenované na počest opoziční novinářky Anny Politkovské, Američanky s ukrajinskými kořeny, která byla za své kritické názory, vyjadřované vůči Putinově režimu, zastřelena v den Putinových narozenin před čtrnácti lety.

Pojmenování Promenády Anny Politkovské | Video: Arianna Cuison

Slavnostní akce se účastnil také ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Z ruské strany nikdo oficiálně nedorazil. Téměř se stoprocentní jistotou ale můžeme říct, že byli mezi více než stovkou přítomných také lidé spojení s ruskou ambasádou, kteří celou akci dokumentovali. Ruské straně přejmenování určitě radost neudělalo.

Podpora pražských politiků ruské opozici je ale skvělým signálem pro voliče. Když budete volit demokratické strany a ty budou schopny se mezi sebou dohodnout tak jako v Praze, nebudete se muset cítit ruskými vazaly. Éra Miloše Zemana dřív nebo později skončí a zůstane po ní jen pachuť. Politikové, kteří se navzdory nátlaku silnějších mocností dokážou postavit na stranu lidských práv, tu ale zůstanou.

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů