in

Náměstí Borise Němcova

Praha ukazuje, že je normální město, a ne ruský vazal

Boris Němcov | Foto: © Sputnik - Ruslan Krivobok

Pražské náměstí Pod Kaštany by se již brzy mělo přejmenovat na Náměstí Borise Němcova.

Proč právě toto náměstí a proč zrovna Němcov?

Bubenečské náměstí je místem, kde sídlí ruské velvyslanectví. Boris Němcov byl liberální opoziční ruský politik, kterého před pěti lety zavraždili. Bylo mu padesát pět let. Němcov se jen pár dní před svou smrtí svěřil s obavami, že ho nechá Putin zabít, mimo jiné kvůli jeho kritickému vyjádření na adresu Ruska ve válečném konfliktu na Ukrajině.

Výročí pěti let od smrti tohoto ruského politika připadá na 27. 2. 2020. Pár dní předtím by se měla sejít městská rada, jež by návrh měla schválit. Předběžně s ním souhlasil jak Jan Čižinský (Praha sobě), tak šéf Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil (TOP 09).

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který předpokládá, že návrh bude hladce schválen, mi na dotaz odpověděl, že plán hlasovat na radě 24. 2. vychází z toho, aby se 27. 2., v den výročí zavraždění Němcova, stihlo náměstí přejmenovat.

„Boris Němcov byl vicepremiér Ruské federace. Na ceremoniál bude proto pozván – kromě dcery Borise Němcova – také ruský velvyslanec.“

Na záměr přejmenovat náměstí na počest opozičního ruského politika okamžitě reagoval prezident Miloš Zeman, který toto symbolické gesto označil za projev „malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat“.

„Nechápu, co se pan prezident snaží říct,“ napsal mi v odpovědi Zdeněk Hřib. „Ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že bude uděláno vše pro to, aby byli organizátoři a vykonavatelé cynické vraždy Borise Němcova po zásluze potrestáni.“

Přejmenování náměstí na počest zavražděného ruského opozičního politika je skvělým signálem, který říká, že naše země stále ještě není v područí Ruské federace, ačkoliv o to Hrad a jeho pomocníci dlouhodobě usilují.

Primátor Hřib svým postojem vůči totalitním systémům, jako jsou Rusko nebo Čína, dlouhodobě směruje naši zemi na Západ, kam patříme. Napravuje tak škody, které Magistrát stačil napáchat v době, kdy ho ovládlo populistické hnutí ANO, zvyklé z principu na to, že každý, kdo je větší nebo mocnější, se poslouchá a že lidská práva nejsou žádnou výhodou, pokud ohrožují byznys. 

Přečtěte si také:  Co by řekli Franz Kafka a Sigmund Freud na Netanjahua?

Hřibovo gesto je sympatické a nadějeplné, a to i proto, že se před časem členka místního sdružení Pirátů Prahy 6 Barbora Hrůzová v diskusi ohledně odstranění sochy maršála Koněva postavila na stranu KSČM.

Přejmenování náměstí před ruskou ambasádou, záměr odstranit sochu Koněva či neochota ohnout hřbet před čínskými soudruhy – to jsou všechno takové malé ostrůvky pozitivní deviace, které nám umožňují alespoň někdy a někde se svobodně nadechnout.

Všechny takové události a aktivity je třeba podporovat a sdílet. Abychom věděli, že v tom nejsme sami. A že ne všichni v této zemi zešíleli.

Na shledanou poslední únorový čtvrtek ve tři hodiny odpoledne na Náměstí Borise Němcova.

Miloš Zeman asi nedorazí. Nevadí. Stejně by se sem nehodil.

Edit: Přejmenování bylo Radou hlavního města Prahy 24. února 2020 schváleno.

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0