in ,

Zavřete oči, Kalousek odchází

Karty jsou rozdány, nikdo ale netuší jak

Poměrně překvapivý odchod politického matadora Miroslava Kalouska ze Sněmovny komentují vesměs vstřícné a pozitivní ohlasy. O kolik víc se předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 dříve spílalo, o to víc je teď chválený. Nejspíš aby Vesmír zůstal v rovnováze. Nejčastěji bývají oceňovány jeho rétorické schopnosti, pohotovost, smysl pro humor a schopnost vydržet v politickém rybníku neuvěřitelných 22 let.

Kalousek sám říká, že tak chce pomoci straně, kterou spoluzakládal, ale kdo ví jak to je. Situace kolem jeho odchodu by se dala stejně dobře číst jako krok, který se TOP 09, dlouhodobě se potácející na hranici volitelnosti, nemusí vyplatit. Jistě má ve straně lidi, kteří prostořekého zakladatele a bývalého předsedu nemají rádi. Stejně tolik, anebo spíše mnohem více ovšem bude těch, kteří kvůli němu do strany vstoupili, nebo ji volili. Všichni následující předsedové a předsedkyně neměli ani jeho charisma, ani smysl pro humor a také nebyli kompetentní diskutovat o odpovědné rozpočtové politice.

Dlouhá léta jsem o Kalouskovi slýchala nejrůznější vtipné historky. Ale také jsem se s ním mnoho let míjela. Když pak byla možnost se s ním setkat osobně, představili jsme se a já jsem mu řekla, že mě někdo zrovna označil za jeho agentku, protože jsem měla v nějaké dílčí věci stejný názor. A jak už to tak chodí, dotyčný si hned všechno ve své hlavě propojil. (Kde jsou ty časy, dnes mi lidé píšou, že jsem placená Anofertem a špatná křesťanka). Kalousek tenkrát pohotově zareagoval: „A kdy jsme spolu podepsali vázací akt?“

Přečtěte si také:  Kyselé hrozny rozmazlenosti

Na památku tohoto setkání jsme se vyfotili. Od té doby si ho pamatuju jako inteligentního, šarmantního a zdvořilého politika, což je něco, co se hned tak nevidí.

V posledních několika letech ho nevídám, ani jsem s ním nemluvila. Předpokládat ovšem, že odchází z politiky proto, aby hrabal peníze v nějakém bankovním sektoru, může jen prosťáček. Kdoví, co má za lubem. Ví se o něm, že nikdy nedělá nic bez rozmyslu a že má všechny tahy promyšlené na dlouho dopředu.

Třeba se vrátí dveřmi jako budoucí předseda vlády. Anebo prostě jen ten, kdo tu vládu sestaví a bude ji zezadu řídit. U Kalouska je možné všechno. Být arogantní k lidem, kterým to nemyslí tak rychle jako jemu, snadno se cítit dotčený a nedoceněný, nemít potíže nahlas vyjevit odlišný názor, nebo říct přirovnání, které není zrovna z nedělní školy. Jedno je ale jisté: určitě s ním nebude nuda a na to, že se chystá do politického důchodu, můžeme nejspíš ještě pěkných pár let zapomenout.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů