in

Senátor Tomáš Goláň komentuje populistickou politiku ministerstva financí

„Dělají z nás idioty“

Tomáš Goláň | Zdroj: Forum 24

Zavedení 10 % daně na čepované pivo je naprostý populismus, protože tato sazba byla zavedena do systému daně z přidané hodnoty pouze pro snížení dopadů postupného růstu cen na sociálně slabší skupiny. A najednou ji máme na čepované pivo. Jak tento krok zdůvodnilo Ministerstvo financí?

Cituji z důvodové zprávy:

„Navrhovaná změna v oblasti daně z přidané hodnoty se týká především zboží a služeb, u kterých je v praxi velice obtížné či nákladné zajistit efektivní výběr daně. Jedná se o poskytnutí služeb, kde poskytovatel i konečný zákazník mohou realizovat transakci často skrytě bez jakékoliv evidence či existence přítomnosti třetí strany. Nižší sazba daně z přidané hodnoty tak bude znamenat nižší stimul vyhnout se dani nejen pro poskytovatele, ale i pro zákazníka, který často při nepřiznání transakce přichází například o možnost následné reklamace nepřiznané služby. Zároveň se zavedením snížené sazby daně z přidané hodnoty dojde pro dotčené plátce ke zmírnění vyšších nároků v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Snížení sazby daně z přidané hodnoty zde sleduje zmírnění vyšších nároků na dotčené plátce v souvislosti se zavedením elektronické evidence tržeb. Zavedení elektronické evidence služeb [správně tržeb] při současné aplikaci nižší sazby daně z přidané hodnoty by nemělo mít za následek zvýšení motivace k daňovým únikům v podobě nepřiznání daně u těchto specifických služeb, kde z logiky věci ani nemůže docházet k efektivní daňové kontrole. Vzájemné vyvažování povinností kladených na daňové subjekty různými úlevami, které se jim zároveň poskytují, jsou standardním postupem daňové politiky. Změna právní úpravy daně z přidané hodnoty tak bezprostředně souvisí se změnou právní úpravy v oblasti evidence tržeb (byť je právní úprava rozdělena do dvou samostatných zákonů) a přijetí jedné změny bez druhé by bylo z pohledu daňové politiky nekoherentní.“

Ministerstvo financí samo naprosto otevřeně přiznává, že v oblasti, kam zavádí 3. a 4. vlnu, nelze samotné dodržování EET vůbec kontrolovat, proto zde zavádí sazbu 10 %. Proč tedy do těchto oblastí EET vůbec zavádí, když to nelze zkontrolovat???

Přečtěte si také:  Voice of Europe: Klaus, Paroubek, Svoboda a Rajchl

Jinak malé restaurace nejsou plátci DPH, takže zavedení sazby daně 10 % na čepované pivo nejvíce pomohou velkým restauračním řetězcům.

Dnes paní ministryně financí tvrdila, kolik miliard se vybralo kvůli EET navíc. Nic se nevybralo navíc, protože to není možné vůbec z ničeho vyčíst. Žádné příjmy v žádném daňovém přiznání nejsou označeny jako příjmy z EET, takže to vyčetla z čeho? Nebyl náhodou zatím hospodářský růst, o kterém víme všichni?

Na jedné straně zavádíme složité evidence, které by měly zajistit vyšší výběr daní, což ale nelze u EET věrohodně prokázat, na straně druhé snižujeme daň z přidané hodnoty, u které je propad výběru daně naprosto jasně zjistitelný.

Jo, dělají z nás idioty‼️

Tomáš Goláň

Zdroj: Facebooková stránka Tomáše Goláňa

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0