in

Opravdové náchodsko-čínské přátelství

Starosta Náchoda Jan Birke píše ponížený dopis do Číny

Foto: FB Město Náchod

Vypadá to jako aprílový žert, ale bohužel není. Téměř detektivním pátráním se mi podařilo získat dopis, který adresoval současný starosta Náchoda a poslanec za ČSSD Jan Birke paní Hou Hong, tajemnici městského komunistického výboru ve městě Kchaj-Feng (Kaifeng). Dopis měl zřejmě zůstat širší veřejnosti utajen. Starosta si chtěl pouze přihřát svou polívčičku. Na rozdíl od děkovného dopisu sousedním Polákům totiž svůj citový výlev nikde nepublikoval.

Birke v něm nevídaně servilním způsobem děkuje za rouškový dar. V době, kdy čeští zdravotníci odmítají zásilky ochranných pomůcek jako nefunkční a předražené, poslanec a starosta v naprostém předklonu děkuje „krásnému městu a lidem“ a tvrdí, že je „šťastný“. 

Foto: FB Jana Birkeho

Česká Wikipedie uvádí, že je poslanec Birke aktivní ve „Smíšené česko čínské komoře vzájemné spolupráce jako místopředseda správní rady. Dříve byl prezidentem komory (zvolen v roce 2013), později předsedou její dozorčí rady.“  Dalo by se tedy říci, že dopis adresuje ne jako starosta českého města, nýbrž jako kdosi, kdo má své vlastní obchodní zájmy.

Přečtěte si také:  František Kostlán: Vzpoura Brouků Pytlíků

Co se týká česko-čínské spolupráce, bylo by rozhodně lepší, kdyby Čína – pokud už vypustila do světa Covid-19 – ihned a pravdivě informovala o situaci, místo toho co by se snažila vylepšit svůj obraz ex post prodáváním a zasíláním roušek. Posílání ochranných pomůcek, mnohdy prošlých, či nepříliš dobré kvality, situaci těžko vylepší. Kromě toho se na pomoci postiženým zemím podílí mimo jiné i technologická firma, která se zabývá také pronásledováním Ujgurů. O skutečném postavení Ujgurů v Číně před časem velmi emotivně mluvil světoznámý investigativní novinář Ethan Gutmann, který mimo jiné popisuje odebírání orgánů vězněných Ujgurů.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/rozhovor-ethan-gutmann-jatka-cina-odebirani-organu-falun-gong-ujgurove-zprava_1806221100_hm

Pokud je ČSSD demokratickou stranou a ne pro-čínským vazalem, měla by se od jednání svého poslance distancovat. Nejsme ničí kolonií ani gubernií, abych museli poklonkovat před režimem, který má na svědomí statisíce lidských životů. Co asi na jednání svého stranického kolegy říká ministr zahraničí Tomáš Petříček?


Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů