in

„Neumím si představit, že bych měl ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím.“

Ve věku 87 let zemřel Luboš Dobrovský

Luboš Dobrovský | Foto: HN - Libor Fojtík

Ve věku 87 let, čtyři dny před osmdesátými osmými narozeninami, včera zemřel bývalý ministr obrany, kancléř Václava Havla, disident, novinář a politik Luboš Dobrovský. V letech 1996–2000 působil jako velvyslanec v Moskvě. Překládal z ruštiny a polštiny.

V březnu 2014 v reakci na anexi Krymu podepsal výzvu Sobotkově vládě. Požadoval v ní tvrdší postup vůči Rusku a ruským občanům, včetně příslušníků ruské menšiny v Čechách, konkrétně „okamžité zastavení vydávání víz občanům Ruské federace, zrušení možnosti obdržení dvojího občanství pro občany Ruské federace od 1. 1. 2015, zmrazení kont ruských občanů v ČR s cílem prověřit legálnost těchto vkladů, zastavení vstupu ruského byznysu a kapitálu do ČR“.

Luboš Dobrovský, rodným příjmením Hammerschlag, patřil k poválečné generaci, která vlivem válečných zážitků vstoupila do KSČ. V roce 1970 byl vyloučen a od té doby už se nikdy s komunismem nezapletl. Patřil k prvním signatářům Charty 77, pracoval v dělnických profesích a podílel se na tvorbě samizdatu (Kritický sborník, Lidové noviny).

Slíbený rozhovor do mého časosběrného dokumentu o Karlu Schwarzenbergovi už spolu bohužel nenatočíme. Jako vzpomínku na Luboše Dobrovského, čestného a odvážného muže, zde připomínám jeho dopis z května 2018, jímž odmítl vyznamenání z rukou Andreje Babiše. Kéž by si z něj ostatní politikové a novináři vzali příklad.

75. narozeniny Václava Havla v DOXU | Foto: Karel Cudlín
75. narozeniny Václava Havla v DOXU | Foto: Karel Cudlín

Pane inženýre Babiši,

odpovídám na váš dopis, ze 4. května 2018, jímž mi sdělujete, že mi byla udělena Cena Bezpečnostní rady státu. Ceny si vážím. Navrhli ji lidé, kteří znají mou práci a mé úsilí podpořit naši bezpečnost a jsem jim za jejich rozhodnutí vděčen. Vytvořili však i problém.

Neumím si představit, že bych měl toto pro mě vzácné ocenění převzít z ruky člověka, jehož si nevážím, tedy z vaší ruky. Z ruky člověka nemužného, který odmítá respektovat soudní rozsudek, jímž je potvrzeno jeho udavačství z doby, kdy byli moji přátelé vězněni režimem, jemuž jste sloužil. Z ruky muže, který nemá úctu k postavení, jež zaujímá, a odmítá se vzdát své politické funkce až do doby, kdy soud rozhodne o jeho vině či nevině v případu podezření z finančního podvodu.

Pociťuji, pane inženýre Babiši, vaše útoky na právní podstatu českého státu jako vážnou bezpečnostní hrozbu. Bylo by tedy zcela paradoxní dostávat cenu za posilování bezpečnosti státu od někoho, o němž jsem přesvědčen, že tuto bezpečnost oslabuje.

Luboš Dobrovský

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Přečtěte si také:  Křeslo na Hrad? Leda tak elektrické

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů