in ,

Miloši, už nemluv, jsi v Rakousku!

Prezident jednoho vtipu

Milí čtenáři, česko-rakouská režisérka Zuzana Brejcha pro Vás natočila záběry prezidenta Miloše Zemana při jeho oficiální návštěvě Vídně a setkání s jeho rakouským protějškem. Říká k tomu: „V prvním přijíždí Zemanův doprovod. Druhé video je příjezd Zemana, jeli hned do dvora. Ve třetím je vidět, jak otevřeli hlavní vchod a vystavili Zemana jako vycpaného medvěda. Vedle něj stojí náš pan prezident Alexander Van der Bellen a je mu to dost trapné.

Pro nás Čechy je jistě pozoruhodné, že každý, kdo šel kolem, mohl přijít a podívat se. „Sice na mě křičel nějaký sekuriťák, abych šla jinam“, komentuje to filmařka, „ale odpověděla jsem mu, že žiju ve svobodné zemi a nikam nepůjdu.“

Český prezident sedí na vozíku a působí slabomyslným dojmem. V jedné chvíli se pokusí o vtip, je slyšet jak říká „Pandemia is over!“ Poté je mu nasazena rouška, což působí tak, že sám není ani schopný si ji vzít a nasadit. Po krátkém zamávání na přihlížející novináře je na vozíku odvezen. Je tedy na místě otázka, k čemu vlastně slouží taková státní návštěva, zda nenadělá více škody, než užitku?

V poslední době je to už několikátá ukázka Zemanovy neschopnosti působit v tak vážné roli, jakou je prezident republiky. Nejde o to, že je na vozíku, anglický fyzik Stephen Hawking byl upoutaný na křeslo už od vysoké školy a měl daleko závažnější onemocnění. Ztratil řeč a postupně i schopnost komunikovat s pomocí palce. Přesto i s tímto těžkým zdravotním handicapem působil jako ředitel kosmologického výzkumu a mezinárodně uznávaný vědec. Fyzický handicap nikdy nebyl a nemůže být překážkou toho, aby člověk myslel, tvořil a udělal pro svět něco užitečného.

Přečtěte si také:  Františku, prosím tě, přijeď a celé to tu vykrop svěcenou vodou

Někteří lidé v souvislosti se Zemanem ukazují fotografii Václava Havla v kolečkovém křesle, jak ho tlačí v rozlehlých prostorách galerie DOX jeho tajemník Martin Vidlák. Shodou okolností jsem byla u toho. Akce v DOXU se odehrála tentýž den, kdy svého vzácného přítele přiletěl do Prahy navštívit Jeho Svatost Dalajlama a Václav Havel už se na procházku rozsáhlého komplexu cítil unavený. Bylo to několik dní před jeho smrtí. A Václav Havel v té době nebyl prezidentem už osm let.

Miloš Zeman je prezidentem i nadále. Následující fotografie nepotřebuje další komentář. Taky vám připadá, že paní Zemanová říká něco jako: „Miloši, už nemluv, jsi v Rakousku?

Zuzana Brejcha (1953)
Po srpnové okupaci, kdy jí byt rozstříleli vojáci, odešla s rodiči do exilu. Vystudovala vídeňské gymnázium a v roce 1982 absolvovala na vysoké filmové škole scenáristiku, dramaturgii a střih. Natáčí filmy s romskou problematikou. Žije trvale ve Vídni.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0