in ,

Kyselé hrozny rozmazlenosti

Zneužití židovské hvězdy

Před několika dny se virtuálním světem přehnala smršť. Vyvolala ji bývalá seniorská ombudsmanka z Liberce, která si přišpendlila žlutou hvězdu s nápisem Neočkovaný. Všichni víme, co ta hvězda měla připomínat. Paní si vyrazila do Prahy a demonstrovala proti zdravotním opatřením vlády. Opakovaně užívá argumentační faul zvaný šikmá plocha. Paní vážně tvrdí, že se prostřednictvím vládních opatření proti epidemii a nabídkou dobrovolného očkování plíživě blíží cosi jako holocaust. Společnost prý bude rozdělená na očkované a neočkované, přičemž ti, kdo se očkovat nenechají, budou postupně postaveni do role občanů druhého řádu, posléze eliminováni, budou na tom jako Židé za nacismu. Její řečnění si vyslechlo několik desítek rozčilených občanů, ti s odporem vůči uzavřeným podnikům a očkování spojili rovněž podporu Donalda Trumpa, který v jejich podání zvítězil. Pak se tam ještě svezly okolnosti sebevraždy bývalého slovenského policejního prezidenta Lučanského a všelijaké osobní frustrace.

Paní demonstrovala to, co se nazývá chucpe. Její divadýlko odsoudily jak Židovská obec, tak Česká biskupská konference a Evropská rada církví. Kromě náboženských institucí kritizovali zneužití žluté hvězdy novináři, politici i velké množství občanů. Přiznám se, že mi po pár hodinách to pozdvižení už připadalo poněkud přehnané a myslela jsem, že paní je jen hloupá a poučí se. Nicméně jsem se trochu informovala a podívala se, co předtím psala, co podnikala a jak komunikuje. Na sociálních sítích hecuje své věrné, aby nedbali na hygienu, popírá existenci nemoci COVID. Hystericky huláká, lže a řeší neexistující hrozby, kterými děsí prostší lidi, hraje si na mučednici. Lidi na ulici nazývá lidi zm.dy, totéž píše do zpráv, šíří ty nejhloupější konspirační teorie a potenciálně přispívá k tomu, že se epidemie šíří masivněji a následně více lidí umře. Na každý nesouhlas, byť slušně vyslovený, reaguje její fanatická svita sprškou urážek. Diskuse končí blokací.

Také jsem se podívala na obrázky z její demonstrace. Dav rozvášněný pocitem armagedonu a hněvem vůči vládním opatřením byl panoptikem známých existencí. Na téhle demonstraci nestáli podnikatelé, studenti, umělci a zaměstnanci oprávněně zoufalí z nekompetentních rozhodování vlády a z její lhostejnosti vůči těm, koho její opatření tvrdě zasáhla a nedočkali se pomoci. Lidé povykující okolo nechvalně slavné mučednice moc dobře vědí, že manipulace žlutými hvězdami a jinými odkazy na šoa je výsměch obětem holocaustu – stačí se podívat, kdo chodí řvát a hajlovat na tyhle „demošky“, pořád jsou to ti stejní lidé: hooligans, neonacisté, kraválisté zprava i zleva, profláknutí antisemité, zapaření komunisté, obdivovatelé Putina i Kima a jejich malých českých klonů, pořád stejná vybraná společnost.

Mnohé z nich známe jménem. Tohle opravdu nejsou podnikatelé, kteří museli zavřít. Většina z nich je na dávkách, mají obrovské dluhy a nechají se živit maminkami nebo z našich daní. Celý den drásají bludy na počítači, natáčejí ukřivděná videa, scházejí se na podporu sochy Koněva, nyní vyšilují, že mají lidské právo chodit na fotbal a na pivko a nakazit desítky nevinných lidí potenciálně smrtelnou chorobou a přispívat k tomu, že se nebude moci nic uvolnit po dlouhé měsíce. A tahle ufňukaná skvadra rozmazlených mamánků má drzost přirovnávat se k umučeným obětem holocaustu? Tenhle agresivní dav označuje kritiky jménem ovčané. To ti, kdo dodržují při pandemii opatrnost, jsou pro ně ještě méně než občané druhé kategorie.

Přečtěte si také:  Velezrada Miloše Zemana

Paní měla krásné poslání pomáhat seniorům. Ale právě mezi nimi popírala smysl hygienických opatření, přesvědčovala je, že COVID neexistuje, že není nutné nosit roušky a dezinfikovat si ruce. Vědomě ohrozila ty nejkřehčí spoluobčany a není vyloučeno, že již má některé z nich na svědomí. To, co systematicky a urputně provozuje, není nevinné tlachání. Před pár lety jsem mluvila s jemnou vzdělanou ženou, bylo jí osmdesát let, byla to krásná dáma. Namísto aby si hrála s vnoučaty a poslední léta života strávila v pohodě uprostřed rodiny, prožívala hrozné duševní utrpení, protože poslouchala tehdejší TV Barrandov s bláznivým moderátorem a opravdu věřila, že přijdou hordy černých muslimských imigrantů a vyvraždí její vnoučata. Ta dáma doslova plakala a říkala, že celé noci nespí a jenom se modlí. Ten, kdo jí takhle zničil zbytek života, by měl být s odpuštěním pověšený za koule do průvanu.

Rozmazlenou paninku s gelovými nehtíky nikdo do koncentráku neposílá, jen její zaměstnavatel usoudil, že na svou práci nestačí. Prostě pohár přetekl a ta osoba přišla o pozici ombudsmanky pro seniory. Její falanga huláká, že byla vyhozena pro své názory, disidentka, ale paní nebyla vyhozena, jen jí nebyla prodloužena smlouva. To je právo každého zaměstnavatele, proto se smlouvy na dobu určitou dávají. Taková smlouva nezaručuje žádné právo na automatické prodloužení. Pokud chtěla mít práci jistou, měla si najít takovou, kde se sjednává smlouva na dobu neurčitou. A makat a nedělat ostudu. Moji kolegové ztráceli v době krize práci jak na běžícím pásu, když například nebylo dost peněz a oni měli smlouvy na dobu určitou. A to měli doktorát, učili na univerzitě a žádnou ostudu nikdy neudělali. Paní je hysterka, šíří lživé fámy, straší lidi vylhanými fámami, a navíc ohrozila staříky svými manipulacemi. Nemuseli by jí smlouvu prodloužit, ani kdyby neudělala vůbec žádnou blbost. U ní nešlo jen o žlutou hvězdu, ona ohrožovala ty, kteří jí byli svěřeni. Může být ráda, že to skončilo u neprodloužení smlouvy.

Spolu s ní v Praze demonstrovali bijci z tzv. Dělnické mládeže. Je to parta nyní již poněkud obstarožních neonacistů, kteří angažmá zmíněné paní podporovali i na sociálních sítích. Tam například šířili obrázek, na němž je nakreslená cedule: Centrum povinného očkování. Pod ní stojí asi lékař s vykresleným „židovským“ obličejem jako z Der Sturmer, drží za paži blond ženskou a snaží se jí píchnout injekci do ruky. Od úst mu jde bublina s textem: „Přestaňte se kroutit, paní Svobodová! Vy gójové máte velký štěstí, že máte ZDARMA k dispozici tuhle zázračnou drogu, kterou vám zachrání život… Važte si toho a nekruťte se už!“ Opravdu reprezentativní přátelé paní disidentky.

Autor: Věra Tydlitátová

Religionistka, spisovatelka a výtvarnice. Napsala mj. Kosmologie Hebrejské bible a starověké židovské tradice, Encyklopedie dějin antisemitismu, nebo Židé v Putinově stínu: Antisemitismus v české prokremelské propagandě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0