in ,

Greta Thunberg jako lakmusový papírek českého buranismu

Kdo se bojí šestnáctileté holky

Zděšení a paniku jakou u českých politiků vzbudila šestnáctiletá švédská dívka lze srovnat s hysterií, kterou vyvolal zásah norského Barnevernetu proti asociální české rodině Michalákových. Nikdo nic nevěděl, ale všichni měli jasno.

V Čechách je oblíbený švédský nábytek, auta, hudba i literatura. Náhledy na svět s tím spojené – jako rovnoprávnost pohlaví, právo dítěte na svůj názor, nebo ochrana přírody, už mnohem méně.

Před časem u nás běžel v televizi oblíbený švédsko-dánský seriál s hlavní hrdinkou, která měla Aspergerův syndrom. To jí nebránilo být policistkou a řešit závažné případy. Ve Skandinávii je totiž zřejmě možné všechno – nejen že žena pracuje jako detektiv, ale dokonce i osoba s poruchou autistického spektra. Sagu Norenovou diváci milovali.

Jak už to tak v životě chodí, co je snesitelné u fiktivní postavy, nedá se vydržet u skutečné Grety. Záhadný Asperger, selektivní mutismus, obsedantně kompulzivní porucha, navíc předek, který jako první na světě spočítal skleníkový efekt. Příliš mnoho cizích slov, situací a věcí, kterým běžný český politik nerozumí.

Shodou okolností pečuju o dívku, která je stejně stará jako Greta. Umí sedm jazyků, dokáže napsat báseň, zazpívat anglickou píseň bez přízvuku, vytvořit webové stránky, demonstrovat za klima i říct jasně svůj názor. Mezi jejími předky jsou Američané, Slováci, Filipínci, Španělé i Číňané. Jejímu původu i talentům průměrný Čech také moc nerozumí. Obojí ho trochu znervózňuje. Ona ale na to nedbá a na demonstrace sebou vodí i mladší sestru, které je teprve sedm.

Existuje pro mě jistá naděje do budoucna, že naše děti budou chytřejší než my. Že netrpí nějakým postkomunistickým syndromem bát se veřejně říct svůj názor a stát za svým. Druhou stranou mince ovšem je, že nesebevědomí lidé mívají s takovými dětmi velkou potíž. Potýkáme se s tím dnes a denně.

Než k nám Ariannka přišla, strávila nějaký čas v Klokánku. Ředitelka Hanka Kupková jí pod záminkou sebrala pas a poté jí ho odmítla vydat. Zavolala ji do ředitelny a sdělila, že ji musí napomenout, protože často sedí u počítače. Psala totiž třináctistránkovou práci do školy o zpracování plastů (téma, které si sama vybrala) – ve francouzštině. Neporozuměl jí ani kriminalista z Prahy 4, státní zástupkyně a ani policistky které šetřily stížnost na postup vyšetřovatele. Všichni se jako jeden muž shodli na tom, že není možné, aby člověk v šestnácti letech mohl mít na věc svůj názor a dokázal ho formulovat, když navíc Klokánek popsal její chování jako „povýšené“. Mistryní odhadu se stala paní Iveta Hrčková z FN Motol, která vyvinula novou metodu „diagnóza přes plot“.

Kdyby to nebylo k pláči, bylo by to k smíchu. S Ariannou za celou tu dobu nikdo ze zmíněných lidí nepromluvil. Stačilo, že ji otipovali jako dívku, které je šestnáct. A která měla tu drzost že se postavila zvůli a násilí. Tečka. Co na tom, že její vzdělání, rozhled a znalosti jsou už nyní větší než u řady lidí, kteří ji posuzovali.

„Uvědom si, že o tobě budou často rozhodovat lidé, kteří jsou hloupější než ty,“ řekla jsem jí na základě svých dlouholetých zkušeností s tím, jak to u nás chodí. A měla jsem pravdu.

Pokud se někomu zdá, že to co píšu, je nadsazené, tak můžu ujistit, že zdaleka ne. Je to jen příklad toho, jak se dnešní společnost, reprezentovaná vymírajícím druhem heterosexuálního bílého muže – který nemá jinou zásluhu, než že se tak narodil – chová k ženám a k dětem. Za asistence heterosexuálních bílých žen, které jsou zvyklé poslouchat. Nemít názor, nereptat a nevybočovat z řady. Tedy u nás, ve Švédsku asi těžko.

V zemi IKEY, ABBY, Volva, Astrid Lindgrenové a jiných roztomilých věcí to prostě chodí trochu jinak.

Greta má sice Aspergerův syndrom, ale v hlavě to má naprosto v pořádku. Víc třeba než Andrej Babiš, který šel místo diskuse o klimatu raději s manželkou nakupovat další kožichy z mrtvých zvířat a kabelky z krokodýlů, protože k tématu nemá co říct.

Dokud jsem byla jen matkou dvou synů, ani zdaleka jsem si nedokázala představit míru sprostoty, které musí mladé dívky u nás čelit. Teď, když mám doma dvě, které spolu chodí demonstrovat „za klima“, se nestačím divit. Nemůžu ani otevřít Facebook, nebo zprávy na internetu, aby se mi neudělalo špatně. Proti Gretě a jí podobným se sešikoval Ondráček, Ovčáček, Škromach, Volný i Topolánek. Europoslankyně Vrecionová dokonce napsala, že „považuje za lumpárnu, když někdo pro své politické cíle zneužívá mladou dívku a děsí mladé lidi po celém světě“. Netuším, kolik lidí s Aspergerovým syndromem paní poslankyně potkala, myslím ale, že jich moc nebylo. Kromě vysoké inteligence, kterou se děti s touto diagnózou často vyznačují už od útlého věku, je s nimi poměrně těžké pořízení. Můj kamarád Šimon uměl ve druhé třídě české prezidenty a panovníky pozpátku. Ve třetí už jsme zapáleně diskutovali o katolickém feminismu. Občas si to některá hostující celebrita při školní přednášce vzala osobně, když například ministru zahraničí ve čtvrté třídě vysvětloval, že má chybný názor na Palestinu. Jeden muž to psychicky nevydržel a zvolal: „A teď chlapečku budeš potichu, protože přednášející jsem já!“

Přečtěte si také:  Historička Halina Beresnevičiūtė-Nosálová: Ruská dezinformační kampaň vytváří obraz "zdivočelého" Norska

Ale zpět k českým politikům. Sluší se přiznat, že ne úplně všichni se zachovali jako hlupáci. Několik zachovalo zdravý rozum. Pokud jsem si stačila všimnout, byli celkem tři. Ivan Bartoš, Miroslav Kalousek a Jaromír Štětina. Ne tak „chlap s gulama“, který Gretě vzkázal, „ať jde do hajzlu“.

Číst reakce hlupáků je náročné a zabírá to čas. Navíc co s lidmi, kteří vyrostli v komunismu, učili se z komunistických knih a svůj stín nikdy nepřekročí, protože na rozdíl od naší Ari, Grety a miliónů dalších je k přemýšlení nemotivuje vůbec nic. Prostě jen sedí, udržují status quo a třesou se, aby jim někdo nesebral jejich jistoty. Člověku by jich bylo až líto, kdyby ovšem přitom nedělali to, co normální slušný člověk nikdy, ani při pěti promile, neudělá – vysmívali se dětem, ponižovali mladé ženy a prohlašovali hanlivé urážky za to, že jsou jiné než oni. Normální lidský postoj je vyslechnout názor druhého. Přemýšlet nad ním, ocenit ho, nebo jít svou cestou. Normální není sedět na zadku, nic nedělat a strefovat se do dětí, že se o něco snaží. S takovými lidmi už mi pomalu dochází trpělivost.

Přísahám, že příště, až si zase přečtu něco nechutného o Gretě, tak až jejich autory potkám osobně, nejspíš je proplesknu.

Jak říkal Magor: „Drž hubu a nic se ti nestane.“

………

Plesk!

„Radil jsem ti dobře!“

Edit: Zjistili jsme, že zmíněná Iveta Hrčková, která se vydávala za psycholožku FN Motol, nikdy v této nemocnici nepracovala, pouze zde byla před mnoha lety na stáži. V současné době je uvedená na webu Psychoterapie Anděl. FN Motol nemá s touto osobou nic společného.

Díky vám můžu psát co si myslím.

Noviny, kam jsem psala komentáře buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte ho.

Váš finanční dar můžete zaslat na tento účet: 282828999/5500.

Děkuju.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

72 Comments

Leave a Reply
 1. Also notify your doctor of any kind of clinical problems you need to utilized to have, such as sickle cell anemia, penis angulation, current movement, kidney disease, blood system cancers cells, liver illness, active stomach abscess, coronary artery condition, record of painful/prolonged erection, Peyronie’s illness, bleeding ailments, fibrosis/scarring, or pre-existing eye issues, as those could detrimentally influence the excellence of your therapy and become worse. In comparison regarding various other medications of the kind Tadalafil offers up to 36 hrs of efficiency, which suggests when the client takes it they can have sex anytime during this duration. This listing of drugs that might disrupt india pharmacy online tadalafil is not total and your doctor or pharmacist might give you with more info. You will be able to obtain solid constructions without ever before having any kind of side effects if you take Tadalafil as prescribed and buy your generic Tadalafil from a trustworthy resource. In any of those situations, your physician might choose about your amount being various or may need to monitor your development for time to see exactly how much you are taking advantage of the procedure.

 2. Tadalafil (Cialis) is a popularly recommended drug used to get rid of erectile disorder. Tadalafil can be found in a variety of dosages to fit the needs of every client and is generally suggested in doses from 5 to 20 mg. A rare problem is possible in patients taking tadalafil 5 mg – a construction that lasts over 4 hours and is painful (priapism). As a result, if you are an expecting or breastfeeding female and you believe you should begin taking Tadalafil due to whatever explanation, initially discuss it regarding a qualified professional to see if the benefits exceed potential threats. More severe adverse effects are unlikely yet you still have to understand about the possibility of obtaining them. Is a wonderful method to fix the problem for the time being, it will not cure the disorder. If you get nauseated, lightheaded or experience numbness, tingling or discomfort while making love these may be the significant side impacts of taking Tadalafil.

 3. You will always need to keep in thoughts that such significant adverse effects of tadalafil 30mg tablet as shortness of breath, uneven heart beat, hefty feeling, painful penis erection, lightheadedness, fainting, vision troubles, swelling in the hands or feet, adjustments in eyesight, abrupt hearing reduction, chest discomfort, basic sick sensation, pain infecting the arm or seizure, shoulder and sweating must be reported immediately to your physician and you must not take at all of Tadalafil in the meantime. Your healthcare provider has to learn about all the meds you have been recommended and are taking right now, or have recently taken consisting of phenobarbital, fluvoxamine, alpha blockers, nevirapine, fluoxetine, erectile disorder medications, ethosuximide, cimetidine, cyclosporine, protease inhibitors, troleandomycin, sertraline, lovastatin, efavirenz, verapamil, phenytoin, danazol, rifabutin, delavirdine, carbamazepine, nefazodone, metronidazole, erythromycin, isoniazid, rifampin, diltiazem, zafirlukast, amiodarone, hypertension medicines, clarithromycin, dexamethasone, antifungals and other ones. It works by stimulating additional blood circulation to the tissues of the penis and helping the men person hold the construction for much longer. Isosorbide nitroglycerin, isosorbide or dinitrate mononitrate are most preferred nitrate based medicines that in combo regarding Tadalafil can induce fainting, movement, heart strike as well as death due to the fact that of unexpected come by blood tension. As a whole, many people are able to start their Tadalafil therapy right after they see the medical professional for the very initial time. If you are unsure whether the medications you are making use of are nitrates it’s best to consult your medical provider first and only after that request for the prescribed or get Tadalafil online on your own.

 4. You may be begun on the most affordable dose first and it can later be increased to see which is most ideal for you. We could assist you with it by giving you access to our info source. If you didn’t review them regarding your health and wellness treatment provider, Tadalafil can come to be less reliable or affect other drugs you are using. In instance of getting moderate negative side effects (looseness of the bowels, headache, acid indigestion or heartburn ( pyrosis ), muscular tissue pain, discomfort in the tummy, cough, and flushing) simply enjoy them to see if they get aggravating, which is extremely unlikely. It could be taken an hour prior to making love, and the dosage may depend on such problems as sickle cell anemia, renal disease, a record of a stroke or heart disease, high blood stress, current cardiovascular disease, heart tempo trouble, leukemia, chest pain, belly lesion, heart problem, hemophilia, physical defect of the penis, liver disease, reduced blood stress or multiple myeloma, all which are supposed to be discussed with a medical professional before the therapy is begun. If taken by a pregnant female, tadalafil where to get cheap is FDA maternity category B.

 5. Taking excessive can trigger lots of unpleasant negative effects, while taking inadequate will cause frustration as you will not accomplish the outcomes wanted. tadalafil cost in canada (Cialis) is intended for the therapy of guys dealing with impotence – a major sex-related condition that impairs the potential of the clients to lead a regular sex life.

 6. Impotence is a condition often called male impotence. tadalafil 60 mg online is just one of the world’s finest treatments for impotence, as it helps to address the troubles efficiently without inducing any excess side impacts in the client. We have a checklist of those places readily available to you without any type of kind of charges.

 7. tadalafil tablets uk (Cialis) is a medication that offers for a more difficult and additional steady construction in guys who experience repeated troubles with getting one. You can turning into one of the many fortunate clients who spend less time and cash by visiting our contrast page and discovering for certain which pharmacy from the ones we selected are ideal fro you, lastly maximizing all the advantages online buying deals.

 8. Tadalafil works for the patient within a hr from the moment it’s taken, and its impacts are likely to last for approximately 36 hours. If you have eye illness, diabetes, high cholesterol, Peyronie’s illness, a stroke, intense vision reduction, red blood cell troubles, uneven heartbeat, kidney, heart, or liver illness, lesions, higher or low blood tension, this could cost stating. tadalafil best will not stop you from obtaining expecting and does not protect against the spread of any venereal diseases, which suggests you are still expected to make use of a condom and some reputable approaches of contraception. A lot more serious negative side effects like pain infecting the arm or shoulder, lightheadedness, irregular heartbeat, uncomfortable penis erection, breast discomfort, sweating, basic sick sensation, fainting, eyesight issues, lack of breath, modifications in eyesight, seizure, heavy feeling, unexpected hearing reduction, swelling in the feet or hands constantly need to be mentioned to your physician.

 9. Would not it be great if you could just start your treatment regarding Tadalafil without any type of demand to stress over exactly how secure and reliable the pharmacy you are going to look with is? The impacts of cost of tadalafil generic are based upon stimulating more blood to flow in to the cells of the penis producing a more effective construction. Without a doubt, buying this medicine over the Internet could be a truly great idea, considering that you don’t have to spend too much and could simply come and get as long as you such as.

 10. Tadalafil can be taken if you have no contraindications – such as health care disorders or taking some medicines, such as isosorbide dinitrate, amyl nitrate, nitroglycerin, isosorbide mononitrate, butyl nitrate (nitrate-based medications that could create an unexpected drop in blood pressure). It’s up to your healthcare provider to determine whether your amount can be raised, as this might be connected with intensified symptoms you might experience. Tadalafil is advised for people regarding erection troubles that have to be using some remedy like that to start and finish sexual intercourse. Tadalafil ought to not be integrated with nitrates for breast pain, blood stress medicines, HIV or AIDS medicines, erythromycin, alpha blockers and antifungals unless you went over that aspect with your doctor. The following can be the contraindications: being expecting, having a past of eyesight issues or priapism, or taking nitrate-based drugs that could create sudden come by blood pressure and ever before death if incorporated regarding tadalafil 10mg buy. Record to your doctor any sort of health conditions you believe might possibly hamper the effectiveness of your treatment. In some rare instances clients taking Tadalafil mentioned a decrease in hearing or vision.

 11. Tadalafil India (Cialis) is a prescribed drug intended for efficient therapy of sexual conditions, particularly erectile dysfunction. The following moderate side results do not need to be reported right away, as they are more than likely to vanish alone: acid indigestion, cough, diarrhea, belly discomfort, backache, muscular tissue discomfort, frustration, heartburn, and flushing.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů