in ,

Co spojuje Basikovou, Švejnohovou, Boučkovou a Mináře?

Ubohý a upatlaný český rasismus

„Ono je vůbec zajímavé pozorovat, jak i hygienické návyky, kterým je tam učíme, jdou někomu líp a jiným hůř. Je to hodně podmíněno geneticky. Jsou tam různá etnika, většina dětí je romských, ale i jedna vietnamská holčička je mezi nimi.“

Bára Basiková, zpěvačka (zdroj: Dítě? Chtěla bych ještě jedno, šokuje Bára Basiková)

„Řada občanů Peček má s některými Romy nepříjemné zkušenosti, soužití u nás ve městě není vždy jednoduché. Někteří Romové se dopouští i trestné činnosti, která velmi negativně zasahuje do života i pověsti našeho města.“

Alena Švejnohová, starostka Peček, FB status o připojení k uctění obětí romského holocaustu

„To je věc, kde bude probíhat expertní panel, kde zkrátka nefunguje jednoduché řešení. Všechna jednoduchá řešení selhávají. Na jedné straně je to přehnaně opatrovnický přístup, na druhé zase represivní.“

Mikuláš Minář (Lidé PRO), v rozhovoru pro Respekt na téma integrace Romů do společnosti

„My si totiž pod romskou odlišností představujeme hlavně tu jejich muziku plnou emocí. Ale když potom člověk vidí jejich skutečný způsob života, je to tak úmorně rozdílné, že vůbec nevíte, co s tím. V člověku se zřejmě po generace ukládá mnohem víc, než si myslíme. A vůbec není pravda, že každé dítě můžete naučit dobrému chování. Musí v něm totiž být už nějaká vloha. Leccos jsem kluky prostě vůbec nenaučila, ačkoli jsem se opravdu hodně snažila.“

Spisovatelka Tereza Boučková o výchově romských dětí v rozhovoru pro LN (zdroj: O dětech a Roku kohouta)

Co všechno tyhle lidi vede k tomu, aby se vyjadřovali k nějakému etniku, či menšině en bloc? Mohla bych napsat, že všechny zpěvačky pop music berou drogy a mají za sebou několik rozvrácených manželství? A co třeba, že všichni učitelé z PORGU mají myšlení blízké Václavu Klausi juniorovi? Dalo by se říct, že všechna nová hnutí poté, co vytunelují účty, skončí? Anebo že všichni disidenti byli bývalí komunisti?

Přečtěte si také:  Kdo bude sedět na Hradě?

Nedalo.

Máloco je mi z duše tak odporné jako tento malý, český, denodenně slýchaný a zažívaný rasismus. Všichni zmínění by se smrtelně urazili, kdyby je někdo z rasismu podezíral. A přesto se ho všichni dopouští. A nemají v sobě ani špetku empatie, když říkají to, co říkají. Určitě si také připadají lepší než rasisté typu Okamury, Zemana, či Babiše, kteří se svou antipatií ani netají. (A nepište mi prosím, že Jiřina Šiklová jela s Babišem v rámci jeho P.R do Let, jedna cesta dojem nenapraví.)

Jako matka romské dcery bych ráda věděla, kde a jak přesně se projevuje ten „přehnaně opatrovnický přístup?“ Ať pátrám, jak pátrám, za celých šest let co máme dceru doma, jsem na něj ani jednou nenarazila. Ani jsem si nemyslela, že se ho dočkám. Úplně by mi stačila obyčejná lidská slušnost ve vyjadřování a nepoužívání slovních spojení, která připomínají „konečné řešení“. Přece jen, je řeč o dětech, ženách a mužích, tedy lidech, kteří mají svou důstojnost a zaslouží si úctu úplně stejně jako všichni ostatní.

Romské předky měli zřejmě mimo jiné Charles Chaplin, Elvis Presley, Bill Clinton, Yul Brynner, Robert Plant nebo Michael Caine.
Bílé předky měli mimo jiné pravděpodobně Adolf Hitler, Klement Gottwald, Miloš Zeman nebo Vojtěch Filip. Tak vidíte – zobecňování nikdy nikam nevede.

Všechno nejlepší k Mezinárodnímu dni Romů!

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0