in , ,

Byla Nerudová skutečně hajným? Premiér Fiala si to nemyslí.

Kauza MENDELU přehledně v otázkách a odpovědích

Mendelova univerzita nabízí stejně jako jiné univerzity doktorandské studium. Problém je v tom, že umožnila některým zahraničním studentům tyto tituly získat nestandartním a vysokoškolskému zákonu odporujícím způsobem. Šlo o tzv. rychlostudium (známe z „plzeňských práv“) a neplnění dalších povinností doktorandů, které spočívají v publikační činnosti a kvalitě dizertační práce. Zjištěny byly rovněž plagiáty. MENDELU kvůli těmto pochybením přišla v dubnu 2022 o akreditaci pro toto studium.

Jak to celé probíhalo?

Mendelova univerzita si najala dvě agentury, které v Německu a Rakousku inzerovaly možnost získat za 25.000 EUR doktorský titul za nestandartních podmínek. Tito cizojazyční studenti měli proti doktorandům, kteří se přihlásili obvyklou cestou přes studijní oddělení, výhody například ve snížených nárocích, jak na jejich studium samotné (běžně stačilo pět či šest účastí za celé studium), tak na publikační činnost (stačila jim publikace v tzv. predátorských časopisech, zveřejňujících odborné texty za peníze), či v kvalitě závěrečné práce (laťka pro povolenou shodu textu s cizím byla proti jiným univerzitám nastavena dvakrát tak vysoko). Tuto možnost získat snadno titul využívali především lokální politici a lidé, kteří ho pro výkon své profese potřebují. Lze říci, že na Mendelově univerzitě se podařilo vytvořit prostředí, které toto kupčení s tituly umožňovalo.

Co z toho MENDELU měla?

Obecně platí, čím více studentů platících školné, tím více peněz univerzitě. A také tím více peněz na odměnách vedení školy. Tedy byla zde přímá ekonomická zainteresovanost akademických funkcionářů. A nešlo o dvacet studentů, jak paní kandidátka Nerudová uvedla v Lidových novinách, ale horní hrana odhadu je  až 400. To znamená, že oběma agenturám tito doktorandi zaplatili téměř 250.000.000 Kč. 

Článek: Agentury vybraly za zprostředkování studia na Mendelově univerzitě odhadem 250 000 000 korun, čtyřikrát větší částku, než pro jakou je souzen Andrej Babiš. Danuši Nerudové se může prezidentská imunita hodit

Agentury při tom studium na MENDELU i nadále inzerují. Co zaráží, je fakt, že z 25.000 EUR si údajně celých 20.000 EUR nechávaly zprostředkovatelské agentury. Pokud některé vysoké školy podobné služby pro shánění studentů využívají, je obvyklá marže 10%, tady šlo o marži 80%. Je otázka, zda si opravdu agentury celou tu částku nechávaly a zda na tom neparticipoval i někdo další. O tom, že šlo o byznys, svědčí i to, že oproti jiným vysokým školám nafoukla MENDELU své doktorandské studium osmkrát.

Jaká je v celé kauze zodpovědnost prezidentské kandidátky Danuše Nerudové?

Nerudová byla na provozně-ekonomické  fakultě, v době kdy se to celé odehrávalo, proděkankou pro studium. Byla také předsedkyní Rady pro vnitřní hodnocení, která měla dohlížet na dodržování studijního programu a dokonce sama byla školitelkou. Takže můžeme říci, že tyto excesy nejen kryla, ale také se na nich podílela.

Obhajoba Danuše Nerudové ve zkratce: jednala jsem hned, jako rektorka jsem o ničem nevěděla, odpovědnost má děkan Šufan, který rezignoval, je to kampaň, která mě má poškodit před volbami…

Přečtěte si také:  Podprahový pokus štábu Nerudové ovlivnit nerozhodnuté voliče antibabišovského tábora

Rektorka jednala minimálně s tříměsíčním zpožděním, jak dokládá např. Tomáš Foltýnek. Z titulu funkcí, které na univerzitě zastávala (proděkanka pro studium, předsedkyně kontrolního orgánu a školitelka) je zřejmé, že o podvodných studentech nejen věděla (o zahraničních rychlostudentech se na škole mluvilo), ale s některými přímo i pracovala. Pokud je celá vina jen na straně děkana Šufana, jak je možné, že ho tedy podpořila při volbě do funkce i v době, kdy se o problémech už psalo a navíc běželo odvolací řízení u odebrání akreditace? Smlouva s agenturou, kterou hned po zjištění skutečností v lednu 2021 údajně nechala zrušit, přitom běžela ještě půl roku poté.

Hájí se Danuše Nerudová přesvědčivě?

Příznivci a členové týmu prezidentské kandidátky jsou přesvědčeni, že ano. Kriticky myslící lidé však musí být na pochybách. Když na konci listopadu a v prosinci začaly o celé kauze vycházet první velké články v médiích, odmítla se s novináři bavit. Čtyři dny před Štědrým dnem to už bylo celkem devět médií: Týdeník Hrot, Seznam Zprávy, Deník N, brněnský deník Rovnost, Hospodářské noviny, Respekt, Prima CNN News, Blesk, Reflex.

Odmítla také přijít na rozhovor do Prostoru X Čestmíra Strakatého či do Aktuálně.cz. Obhajovala se pouze na svém webu.

Na Twitteru nereagovala v podstatě nijak a posléze se z něj dokonce stáhla na Instagram, protože se pro ti stal prý příliš toxickým prostředím.

Za Danuši Nerudovou se nepostavil ani žádný významný člen české akademické obce. A v pátek 6.1.2023 se na Prima CNN proti ní vyslovil dokonce už i premiér Petr Fiala.

Nemluvením s médii a slovy, že jde o kampaň, navíc připomíná nechvalně a nám všem důvěrně známou taktiku Andreje Babiše.

Proč se celá věc řeší až před volbami?

Na kauzu s tituly jako první média upozornil akademik Petr Kreuz. Pochodil však jen v Týdeníku Hrot (bývalí redaktoři EURA). Občas padla nějaká zmínka na sítích, nebo se o tom psalo na tomto webu. Ale jinak to bylo na dlouhou dobu vše. První článek, který k MENDELU připoutal pozornost, přinesl až na konci listopadu redaktor Seznam Zprávy Jiří Pšenička, před jehož otázkami Danuše Nerudová několik týdnů doslova utíkala. Až pak se s články roztrhl pytel.

Článek: Upozornil Nerudovou na selhání školy. „Bylo to za hranou,“ říká expert

Je to možná proto, že je celá věc pro lidi mimo akademickou sféru na první pohled obtížně uchopitelná. Následný velký zájem médií pak určitě způsobila i reakce prezidentské kandidátky na Pšeničkovy otázky. A že jde o významný problém, potvrdila i její následná nekomunikace s novináři.

Kdo je poškozený?

V prvé řadě to jsou studenti, kteří si doktorandské studium na MENDELU poctivě odpracovali. Pak také ti, jejichž práce byly jako plagiáty v rychlostudiu zneužity (některé ty plagiáty ještě donedávna visely na webu univerzity!). Také utrpěla prestiž Mendelovy univerzity, které byla odebrána akreditace pro doktorandské studium na provozně-ekonomické fakultě. Utrpěla i pověst českého vysokého školství ve světě, neboť kauza má zahraniční dosah (kromě sousedních zemí se o kauze mluvilo také v Bruselu). A utrpěla i vládní koalice, která Danuši Nerudové vyjádřila podporu v prezidenských volbách. Že si to vláda uvědomuje, ukázal v pátek 8.1. ostatně premiér Fiala.

Článek: Rychlotituly na univerzitě? Nepřijatelné. Nerudová musí svou kauzu vysvětlit, míní Fiala

A mezi poškozené můžeme koneckonců započítat i dobrovolníky z kampaně Nerudové, kteří nedokázali odpovědět na dotazy potenciálních voličů. Někteří z nich se po této zkušenosti rozhodli přestat Nerudovou podporovat.

I toto všechno, co teď působí u mnohých pachuť, však může mít dobrý výsledek. Kauza kolem podvodného studia na Mendelově univerzitě může konečně rozběhnout pořádnou diskusi, která povede k očistě a tím i větší kredibilitě českého vysokého školství. Škoda, že se to nepovedlo už při předchozí aféře s plzeňskými právy. Letošní prezidentská volba by nemusela mít tento stín…

Autor: Aleš Goldák

Bezpečnostní analytik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0