in ,

Václav Klaus ml. končí v politice aneb patologická sedlina v pohybu…

Milan Kubelka

Foto Blesk - Ladislav Křivan

Václav Klaus mladší končí v politice a stahuje se z veřejného života. Důvody jsou prý převážně osobní. Na svém facebookovém profilu napsal: „V létě 2017, těsně před volbami, se mi rozpadla (ne mojí vinou) rodina a pozitivní energii víceméně od té doby prostě nemám.“

Jeden z nejznámějsích českých politiků promoval v roce 1993 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde studoval matematiku a geografii. V roce 1998 se stal ředitelem soukromého Prvního obnoveného reálného gymnázia (PORG) a následně i ředitelem škol sítě PORG v Praze a Ostravě. Byl vždy aktivním blogerem a na sociálních sítích byl jako doma. Jeho neotřelé názory, vedení prestižní školy, ale i slavné jméno z něj udělaly experta na školství, kterého novináři oslovovali vždy, když bylo potřeba se vyjádřit k čemukoli, co souviselo se vzděláváním. V roce 2014 ale na post ředitele PORG rezignoval, a to kvůli neshodám s předsedou správní rady Martinem Romanem. 

Exprezidentův syn šel v politice v otcových stopách. Členem ODS se stal roku 2002. V březnu roku 2009 však ze strany vystoupil poté, co oblastní sněm pro Prahu 8, jejímž byl Václav Klaus mladší členem, podpořil do čela strany Mirka Topolánka, s čímž Klaus nesouhlasil. Sám totiž podporoval „kolibříka“ Pavla Béma. V té samé době odešel ze strany i jeho otec, který Topolánka rovněž nemusel a jehož SMS „falešný a prázdný Topol…“ je dodnes známá.

Václav Klaus ml. se však na rozdíl od svého otce do strany vrátil. Nejprve jako expert na školství, posléze jako její člen. Stává se poslancem a předsedou školského výboru poslanecké sněmovny. Záhy to však mezi ním a Petrem Fialou, jenž jej do ODS podruhé přivedl, začíná vřít. Dochází k názorovému rozkolu i se zbytkem strany, způsobenému jeho výzvou k odchodu z EU, zpochybňováním české vojenské mise v Afghánistánu a také podporou kandidáta SPD proti vlastnímu stranickému kolegovi v senátních volbách. Rozkol s ODS pak završil výrokem přirovnávajícím implementaci evropských zákonů českými orgány k vybírání těch, kdo mají být transportováni do vyhlazovacích táborů. Lze říci, že chtěl být vyhozen, a to se mu také v březnu 2019 podařilo. 

Přečtěte si také:  Voice of Europe: Klaus, Paroubek, Svoboda a Rajchl

Tímto „obratným kouskem“ získal nemalé píár, což se mu hodilo, když pak v červnu představil nové politické uskupení Trikolóra, kam jej následovala i další bývalá občanskodemokratická poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková. Odborným garantem zahraniční politiky Trikolóry se stal i jeho otec. V průběhu času si vybudoval image politika, který se nebojí říct, co si myslí, a kterému nikdo nediktuje názory. 

Klaus mladší vždy vystupoval z pozice konzervativního zastánce minimálního státu s důrazem na tradiční hodnoty a národ, jenž má často i na složité problémy jednoduchá řešení. Sám sebe postavil do role odpůrce elit a zastánce řadových českých občanů, co se řídí selským rozumem. Klaus mladší tak dokázal působit jako jeden z lidu, který se nevyvyšuje nad poctivé pracující lidi, ale naopak jim rozumí a hájí jejich zájmy. Což je vzhledem k jeho rodinné a profesní historii značně paradoxní. 

Václav Klaus mladší je i výrazným diskutérem, neváhá použít lež či polopravdu a sáhnout k podpásovému úderu. Jak například učinil při první prezidentské volbě, kdy zesměšňoval Karla Schwarzenberga kvůli zpěvu hymny a otce jeho manželky označil za aktivního nacistu. Známé je také jeho vystoupení u Michaely Jílkové, v pořadu věnovaném klimatické změně, kdy profesor Bedřich Moldan jen nevěřícně kroutil hlavou. 

Ambiciózní a kontroverzní politik však se svou Trikolórou narazil. Preference jeho hnutí zůstávaly stále okolo 2–3 % a nijak se nehýbaly. Rovněž si nepadl do oka s Tomiem Okamurou, kterému přetáhl poslankyni Hyťhovou. Oba ultrapravicoví lídři záhy po sobě šlehali plamennými prohlášeními, v nichž šlo o to, kdo je prý větším vlastencem. Klaus mladší lovil v Okamurově rybníčku i jinak. Fotil se s bývalými exponenty fašizující Dělnické strany. Když pak kandidovali za jeho hnutí, říkal, že nebude nikoho kádrovat. Podezřelé bylo i financování strany. Jejím velkým přispěvatelem byl nejen král hazardu Ivo Valenta, ale také dárce s jedenácti exekucemi nebo firmy, které nevykazovaly žádné příjmy. Nechybělo ani „předávání peněz v igelitkách u popelnic“, když šel Klaus mladší zrovna vynést odpadky.

To, že v politice možná skončí, bylo už delší dobu veřejným tajemstvím. Podzimní volby se blíží a on nejspíš nechtěl investovat energii do zřejmě ztraceného boje. Navíc je ve hře návrat jeho otce, který prohlásil, že je v případě potřeby připraven postavit se do čela strany, jež bude hrází proti neomarxistickému nebezpečí pro něj představovaném Piráty.

Přečtěte si také:  Co by řekli Franz Kafka a Sigmund Freud na Netanjahua?

Václav Klaus mladší tedy pravděpodobně odchází. Co to může znamenat pro českou politickou scénu? Už nějakou dobu se mluví o integraci stran na krajní pravici. Překážkou určitě byla osobní animozita obou předsedů. To se teď změní. Může zafungovat „efekt Kalousek“ a k integraci opravdu dojde. Navíc do toho vstupuje Václav Klaus starší se svým možným úmyslem postavit se Pirátům v čele nějaké strany. Hodně je teď také slyšet o Institutu Václava Klause, jehož charakteristické tváře Jana Bobošíková a Hana Lipovská se velmi aktivně pokoušejí o odstranění současného ředitele České televize Petra Dvořáka a třeba i o případný comeback první jmenované. Jak o tom koneckonců svědčí současné dění kolem Rady ČT. Rovněž tak jejich trestní oznámení kvůli zrušení části volebního zákona Ústavním soudem, kdy ústavní soudce Pavla Rychetského, Jana Filipa a Kateřinu Šimáčkovou podezírají ze zneužití pravomoci úřední osoby a z maření přípravy a průběhu voleb, nemusí být náhoda.

Slábnoucí Andrej Babiš uvedl do pohybu i dění na krajní pravici. Patologická sedlina začala vířit.

EDIT: V době, kdy toto píšu, se k celé věci vyjádřil i Václav Klaus starší s tím, že odchod svého syna z politického života by považoval za velkou ztrátu pro českou politiku, a proto se jej pokusí přesvědčit, aby vše ještě uvážil.

„Nic nekončí, jedeme dál.“ Na rozluštění kdo, s kým a kam si však budeme muset ještě chvilku počkat.

Díky mým čtenářům vydáváme text Milana Kubelky s novou fotografií, která více než tisíc slov dává do kontextu téma rodiny Klausovy. Otec Livie Klausové Štefan Miština za války arizoval židovský majetek. Po válce sloužil Státní bezpečnosti. Poté, co byly tyto informace zveřejněny, někdo nakreslil na PORG hákový kříž. – Tak hlavně že Schwarzenbergové měli mít prý hákové kříže na hradu Hardegg, (který mimochodem rodině kněžny Schwarzenbergové už několik set let nepatří).

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu

Autor: Milan Kubelka

Milion chvilek Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0