in , ,

Ředitel BIS Michal Koudelka jde proti zájmům Zemanova okolí

Milan Kubelka: Český prezident proti vlastní zemi

Foto: ČTK / Vít Šimánek

Po sobotní tiskové konferenci, která zásadním způsobem otřásla vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací všichni očekávali, že se ke kauze zapojení příslušníků GRU do výbuchu ve Vrběticích vyjádři i hlava státu. Vždyť šlo o bezprecedentní porušení naší vnitřní bezpečnosti vojenskou jednotkou cizího státu. Což někteří označili i za akt státního terorismu. Prezident Miloš Zeman se však k celé věci prozatím odmítl vyjádřit a ústy svého mluvčího si vzal na reakci čas s tím, že se vystoupí až za týden, tedy tuto neděli. Není to první taková Zemanova taktika, čekat až vše vyšumí nebo se rozmělní. Podobně to udělal i za svého premiérského působení v době tzv. Bamberské aféry, kdy jeho poradce Šlouf, „prodával“ pochybným podnikatelům místa ve vládě za finanční příspěvek do kasy ČSSD.

Zemanovo mlčení vyniká i v souvislosti s tím, že zapojení ruské rozvědky už odsoudili naši spojenci v NATO včetně sousední hlavy státu prezidentky Čaputové. Jediné, co víme je, že podle premiéra a ministra vnitra všichni ústavní činitelé jsou ve věci vyhoštění ruských diplomatů, jako odvetného opatření, ve shodě. Jak řekl Ovčáček prezident se potřebuje s výsledkem vyšetřování blíže seznámit. Ostatně se kvůli tomu v týdnu sešel s exprezidentem Klausem a policejním prezidentem Švejdarem. Ale tím hlavním na čí pomoc se Miloš Zeman spoléhá má být jeho bezpečnostní poradce Rom.

Jiří Rom je bývalý šéf analytiky BIS a od loňského srpna zaměstnanec Kanceláře prezidenta republiky. Jeho přechod z tajné služby na Pražský hrad byl pro profesionály překvapením. Rom se totiž nikdy uvnitř BIS netajil kritikou Miloše Zemana, především pak jeho proruské politiky. Rusko a jeho vlivové operace na zdejším území ostatně BIS ve svých výročních zprávách označovala za zásadní bezpečnostní riziko, přičemž na výběr a vyznění těchto zpráv měl velký vliv právě Jiří Rom: v jeho analytickém odboru se scházely prakticky všechny důležité informace služby. Miloš Zeman tyto zprávy opakovaně označoval za nesmysl. Nakonec se však rozhodl nabídnout tvůrci těchto „nesmyslů“ místo ve svém týmu a Rom nabídku přijal. Asi nejpravděpodobnějším vysvětlením jeho nástupu k Zemanovi je, že Jiří Rom nikdy neskousl, že se před pěti lety nestal ředitelem BIS on, ale Michal Koudelka. Rom měl blízké vztahy s odcházejícím šéfem Jiřím Langem, a snad si myslel, že ho Lang tehdejší vládě Bohuslava Sobotky doporučí, on to ale neudělal a Sobotka vybral Koudelku. Šéf analytiků prý od té doby při různých jednáních s dalšími institucemi údajně naznačoval, že Koudelka není dobrý ředitel a že služba pod ním nepracuje efektivně. Napětí vyvrcholilo, když ho Koudelka v reakci na toto přestal zvát na hlavní porady. V BIS skončil loni v červenci ze dne na den. Důvodem jeho rychlého konce bylo to, že BIS zmonitorovala jednání svého tehdejšího důstojníka Jiřího Roma s někdejším majitelem bezpečnostní agentury Vítem Bártou. Ten proslul tím, že v minulosti shromažďoval kompromitující materiály na politiky.

S Romovým příchodem na Hrad se pak zvyšuje tlak na ředitele BIS Koudelku. Ten totiž nesouhlasí se zadáním tendru dostavby Dukovan Rosatomu a označuje ho za bezpečnostní riziko. To jde však proti zájmům prezidenta Zemana a jeho okolí. Ostatně už v červnu 2017 se Zemanův poradce Nejedlý sešel na utajované schůzce s šéfem Rosatomu. Jak pak Martin Nejedlý Respektu přiznal schůzku zprostředkoval sám Putin poté, co ho o to požádal Miloš Zeman. Můžeme se domnívat, že kromě tendru na Dukovany se prezident útokem na BIS snažil ochránit i své poradce, kvůli jejich pochybným podnikatelským vazbám na Rusko, které tajná služba mohla monitorovat.

Přečtěte si také:  Přednáška pro pana prezidenta – o sufražetkách, feminismu a sexuálním násilí

Protože však není v pravomoci prezidenta odvolat ředitele BIS, to může jen vláda, zkouší to Zeman jinak. V listopadu předává premiérovi materiály, které mají dokazovat, že ředitel BIS Koudelka „není dobrý manažer“. Podle bývalého ministra vnitra Františka Bublana byl autorem spisu Jiří Rom, který je takový prezidentův našeptávač, protože ví, na co se zeptat a kde ťuknout. Sleduje tím to, že je vysazený na ředitele Koudelku, a chce mu dokázat, že není na svém místě a že služba pracuje špatně.

Teď tedy má Jiří Rom pomoci Miloši Zemanovi vyklouznout z pasti. Důkazy BIS o zapojení GRU jsou zdá se drtivé. Své šetření měla v základu ukončené už loni na jaře. A Jiří Rom, jako šéf analytiky jeho výsledky musel znát. V srpnu pak s těmito informacemi odchází do služeb Hradu. Lze předpokládat, že Zemanovi podíl ruských tajných služeb na výbuchu ve Vrběticích nezamlčel. A ten přesto pokračoval ve snaze ovlivnit tendr na dostavbu Dukovan ve prospěch Rosatomu.

Prezident republiky svým konáním dlouhodobě zpochybňuje legitimitu zpravodajské služby, která je jedním z klíčových bezpečnostních pilířů země a která má vysoké renomé nejen doma, ale prokazatelně i v zahraničí. Jeho zájem zamezit znovujmenování Michala Koudelky ředitelem na příští období a zasáhnout tak do výběru jeho nástupce je za hranou legitimity a zcela narušuje apolitičnost českých zpravodajských struktur.

Nyní je navíc zřejmé, že přes informace, které měl, i nadále hájil zájmy státu, který v jeho vlastní zemi provedl nepřátelskou vojenskou akci, při níž zahynuli dva našim občané a byly způsobeny značné materiální škody. O našem prezidentovi mají jasno i ve Spojených státech. Hlavní sponzor prezidentské kampaně Miloše Zemana zbrojařská firma CSG tam čelí žalobě amerických investorů, kteří kritizují proruské vazby Zemanova okolí, které navázalo linku na ruské bezpečnostní služby a za jehož stěžejního hráče označili poradce Martina Nejedlého „Popsané aktivity způsobily, že v očích českých úřadů a NATO se firma Retia (plně vlastněná skupinou CSG) jeví jako nedůvěryhodný partner upřednostňující ruské zájmy před zájmy České republiky a NATO,“ shrnuli v žalobě právníci.

Je teď tedy na nás, jak se vyrovnáme s tím, že prezident poškozuje vlastní zemi kvůli podnikatelským aktivitám svých poradců a že mu je více než naše bezpečnost milejší to, když ho Putin označuje za svého přítele.

Autor: Milan Kubelka

Milion chvilek Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0