in , ,

Prodavačka instantního moudra Hogenová 

Od KSČ k Putinovi

Požádala jsem před časem Věru Tydlitátovou o napsání komentáře k osobě filozofky Anny Hogenové: https://monikalefay.cz/usvit-modniho-intelektualismu/


Sledovala jsem ji totiž už nějakou dobu a viděla, jak dokáže úspěšně zaplevelit mediální prostor svými neuvěřitelnými výroky, které trefně popsal David Bartoň, ve Věřině textu zmiňovaný.

Od té doby se k Hogenové vyjádřilo více lidí. Naivní směs relativizace komunismu, ochota přednášet na konferenci SPD a  nálepkování lidí jiných názorů jako neomarxistů nezůstala bez povšimnutí. Mimo jiné se k ní vyjádřil také filozof a člověk, který provozoval bytové semináře, Miroslav Vodrážka: https://monikalefay.cz/byvala-komunistka-anna-hogenova-pouziva-prostoduchy-ideologicky-jazyk-dnesnich-komunistu/


Nerada to říkám, ale Hogenová mi pije krev jako málokdo. Mám s těmito prodavači instantní filozofie velký problém. Znevažují totiž práci skutečných filozofů, kteří v českých podmínkách byli ochotni obětovat své kariéry, a někdy i životy. A o kterých toho pořád víme velmi málo.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/215452801240023/0/44551-umuceny-filozof/

https://ct24.ceskatelevize.cz/1029912-aristoteles-z-bartolomejske

Mediální trh ovšem dobře ví, že existují lidé, které filozofie vůbec nezajímá, a jediné, co dokáže upoutat jejich pozornost, jsou jednoduché slogany, spousta cizích slov a to všechno zabalené do lesklého, barevného obalu s nápisem Pozor, moudro!

Kdykoliv jsem se k Hogenové jakkoliv vyjádřila – například k tomu, že si bere do úst neomarxismus (přičemž toto je ustálený pojem, který se pojí s tzv. Frankfurtskou školu, což byli paradoxně skuteční neomarxisté Erich Fromm, Theodor W. Adorno a spol.) a mluví o neomarxismu jako o něčem, co provozují české vysoké školy, následovala lavina nesouhlasu a výčitek. Lidé psali, že paní profesorka je úžasná myslitelka a žádná fakta je nezastavila. Reagovali stejně jako Svědci Babišovi, nebo voliči Věcí veřejných, kterým se líbilo, že má Radek John vousy a vystupuje v televizi. Kdyby si tak raději přečetli něco z Fromma!

Úpadek české filozofie, která bez mrknutí oka nechá Hogenovou vystupovat a pronášet její bláboly, je úplně hmatatelný. Navíc se vždy a všude v souvislosti s ní jedním dechem dodává, že je fenomenoložka. Žena, která vstoupila do KSČ poté, co Jana Patočku umučila StB a přední čeští fenomenologové skončili v exilu, či kotelnách.

Natočila jsem k tomu podcast s filozofem Danielem Kroupou, jedním z lidí, kteří mají k tématu nejvíc co říct. Bohužel ale naší nezkušeností s nahrávacím systémem se nám podařilo zaznamenat pouze zvuk a nikoliv obraz (což je u člověka, který se živí natáčením opravdu absurdní a nestalo se mi to ani na FAMU), takže jsem ho nakonec nevysílala. Sypu si ale popel na hlavu a pokusím se ho vydat, protože Daniel Kroupa přesně popisuje rozdíl mezi skutečnou filozofií a pseudofilozofickým plkáním.

Přečtěte si také:  Freedom and Human Rights Petra Fialy aneb Zavřete oči a nemyslete na Gazu


Jedním z lidí, kteří na toto dlouhodobě poukazují, je také novinář a spisovatel Martin Fendrych, který měl k českým fenomenologům před rokem 1989 určitě blíž než komunistka Hogenová. Včera komentoval její rozhovor pro Lidové noviny, kde otevřeně říká, že by se Ukrajina neměla vyzbrojovat. https://nazory.aktualne.cz/komentare/filozofka-hogenova-je-proti-vyzbrojovani-ukrajiny-stoji-na-s/r~b1b17ba4068711ed9ae20cc47ab5f122/

Tento text výborně shrnuje všechno to, co je na Hogenové nejhorší. Na jedné straně mává svou znalostí Hannah Arendtové, na straně druhé zakazuje Ukrajině napadené agresorem se bránit. Nic tak obludného jsem dlouho neslyšela!

Jestliže Hogenová četla Arendtové knihu Eichmann v Jeruzalémě: Zpráva o banalitě zla a je schopná vypustit něco takového z úst, nepochopila z ní vůbec nic. Ale čemu se divím – co se tak mohla naučit na filozofii v osmdesátých letech? Diplomy z té doby by měly být všechny anulované.


Vzpomínám na Aleše Havlíčka, jednoho z těch, kdo skončil v kotelně a kdo zasvětil svůj život filozofii. Bez něj bychom neměli vydavatelství filozofické literatury, desítky přeložených knih, ani přednášky. Aleš se ve své neúnavné práci nakonec sedřel a velmi předčasně zemřel.

Lidé jako Hogenová proplouvají jakýmkoliv režimem, naskakují na vlnu, která je v módě a z níž mají výhody. Povrchní lidé a povrchní média jim za to tleskají. 

Česká fenomenologie, prosím probuď se!


Aristoteles z Bartolomějské, natáčení portrétu filozofa Julia Tomina, Reportéři ČT

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0