in

Otevřený dopis senátorů členům České biskupské konference

Ekonomka Hana Lipovská do Rady ČT nepatří

Praha, 30. ledna 2020

Vážení členové České biskupské konference,
obracíme se na Vás jako členové Senátu Parlamentu České republiky, kteří se zájmem i znepokojením sledují dění kolem médií veřejné služby. Dne 7. února 2020 proběhne ve Volebním výboru výběr kandidátů pro volbu 6 členů Rady České televize. Překvapilo nás, že ČBK do této volby navrhuje kandidátku, která otevřeně zpochybňuje smysl existence veřejnoprávních médií.

Úkolem médií veřejné služby je poskytovat veřejnosti mediální obsah nezávisle na politické moci a soukromých obchodních zájmech. Existence a nezávislost těchto médií hraje zásadní roli pro udržování svobody a zachování demokratických principů naší země. Na plnění úkolů a z toho plynoucí nezávislost České televize dohlíží veřejnost prostřednictvím Rady ČT. Členové této Rady by dle nejlepšího vědomí a svědomí měli hájit veřejný zájem kodifikovaný v zákoně o České televizi.

Je zřejmé, že osoby, které otevřeně zpochybňují smysl existence médií veřejné služby, případně rovnou připouštějí potřebu jejich zrušení, nemohou v Radě hodnověrně hájit tento veřejný zájem.

V této souvislosti návrh České biskupské konference vyvolává vážné znepokojení a pochybnosti, s jakým cílem orgán reprezentující české katolíky nominoval kandidátku Hanu Lipovskou. Z logiky věci je možné na tuto nominaci pohlížet jako na snahu podkopávat význam nezávislých médií veřejné služby a v konečném důsledku i oslabení demokratické společnosti. Věříme, že katolická církev v České republice tento cíl na rozdíl od své kandidátky nesleduje. Je-li tomu tak, je žádoucí, abyste se od těchto názorů své kandidátky jasně distancovali a její nominaci do Rady ČT stáhli.

V opačném případě se lze důvodně domnívat, že se s názory Hany Lipovské Česká biskupská konference ztotožňuje.

S úctou

Marek Hilšer, Mikuláš Bek, David Smoljak, Zdeněk Papoušek, Václav Láska, Alena Dernerová, Ladislav Kos, Petr Orel, Přemysl Rabas, Miroslav Balatka, Tomáš Goláň, Miroslav Nenutil, Lukáš Wagenknecht, Jiří Dienstbier, Miroslav Adámek, Václav Chaloupek, Jiří Vosecký, Jan Horník, Jan Sobotka

 Odkaz na petici zde.

K petici se může připojit každý, nejen senátoři.

Jsem moc ráda, že senátoři ze všech možných stran společně Českou biskupskou konferenci oslovili. Nominovat Hanu Lipovskou, ženu, která opakovaně vyjadřuje pohrdání nad veřejnoprávní televizí a říká, že si klidně vystačíme s komerčními médii, je do nebe volající drzost.

Biskupové by měli vědět, že v komerční televizi by nikdy nevznikly pořady pro děti, handicapované spoluobčany, menšiny, nebo věřící. Skončily by také diskuse s politiky, které nejsou ovlivňovány majiteli médií, a především nezávislé zpravodajství a reportáže, které umožňují informovat veřejnost o chování politiků. To vše by zjistili, pokud to nevědí, jednoduchým dotazem na kohokoliv, kdo se veřejnoprávní televizí zabývá. Místo toho se obrátí na ženu, jejíž jedinou hodnotou je servilnost vůči Institutu Václava Klause a pražskému arcibiskupství. Servilnost ale není a nikdy nebyla žádnou hodnotou. Servilnost vůči mocným je naopak kardinální překážkou pro vstup do jakékoliv rady, která má dohlížet na cokoliv.

Přečtěte si také:  „Bureši, Zlín si nekoupíš“

Myslím, že i já bych měla k tomu co říct, protože témata, která mě zajímají, od roku 1994 až dodnes, natáčím a píšu pouze pro Českou televizi. Nedovedu si představit, která komerční stanice by dala miliony na filmy o dětech z dětských domovů nebo mentálně handicapovaných, na pořady zabývajícími se právy dětí či zvířat, na knihu o dětech s tmavou barvou pleti, nebo na reportáže a filmy o
lidech, jako byli Václav Havel, Ivan Martin Jirous, Olga Havlová, Ivan Havel, Julius Tomin, Svatopluk Karásek, Pavel Zajíček, Miroslav Skalický, Anastáz Opasek, František Lízna nebo Fedor Gál. Nevznikla by ani Třináctá komnata Dominika Duky.

Kardinál Duka bohužel na oprávněnou kritiku senátorů zareagoval takto:

https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/200131vyjadreni-k-otevrenemu-dopisu-skupiny-senatoru-ceske-biskupske-konferenci-a-stanovisko-ke-kandidature-pani-hany-lipovske?fbclid=IwAR2SjIyp8dKbX0Hz1tODQELOxc2JxWKKprX4vdefRVYWkH6h7nEcnrOVq7k

Je smutné, když nezávislost veřejnoprávního média hájí pouze devatenáct senátorů.

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů