in

Nebýt pasivní v době, kdy republiku převzaly mafie

Rozhovor s Karlem Patákem

Rozhovor s Karlem Patákem

Vydáváte na Facebooku stránku Visegrádský jezdec, která shromažďuje informace o metodách hybridní války, rasismu, totalitní ideologii, problému uprchlíků a dalších tématech naší doby. Co vás k tomu přivedlo?

Chtěl jsem něco prostě dělat. Nebýt pasivní v době, kdy Českou republiku postupně přebírají mafie, které k tomu, aby mohly nerušeně tunelovat zemi, ničí občanskou společnost a média a vzápětí se vrhnou na spolupráci s východními totalitami. Protože deal s nimi se odehrává podle jiných pravidel, založených na netransparentnosti, korupci a nepotismu, tedy v takovém prostředí, které jim vyhovuje a kterému rozumějí a z něhož sami taky často vzešli.

Původně jsem byl spíš street aktivista ve spolku Podhradí (Červené karty na Národní třídě), ale takovýchto akcí už je nyní na rozdíl od předchozích let dost a jsou oproti nám o level úspěšnější, tak jsem si vybral jiné působiště. Předávání informací o tom, co se děje pod sklem, širšímu okruhu uživatelů sociálních sítí. Je to zvláštní stav, ale je pravdou, že víc lidí dnes bere primárně informace z Facebooku než třeba z IHNED nebo Českého rozhlasu.

Vaší rodiny se dotkla válka a to, co se stalo po ní. Můžete popsat svou rodinnou historii?

Babička jako sudetská Němka přežila masakr loděnických Němců, když ji několik hodin před jeho spácháním vyreklamoval tamní lékař, aby se mohla dočasně postarat o jedno ze svých náhle nemocných dětí. Zbylých cca osmnáct Němců z Loděnice bylo komplet zabito. Stalo se tak proto, že dva z nich, kteří pracovali v samosprávě, po celou válku zadržovali udání loděnických na své sousedy. Udavači se v květnu 1945 báli, že u výslechů ve sběrném táboře tito loděničtí rodáci prozradí jejich jména. Aktivní nacisté byli mezi touto skupinou snad jenom dva…

Pro mě se zásadním zlomem stala autogramiáda Madeleine Albright v zimě 2012, kdy byla verbálně napadena skupinou velmi útočných výtržníků, kteří na ni fanaticky křičeli, že má na rukou krev. Můj kolega Dalibor Fencl tenkrát na nic nečekal, odložil kameru a šel ji chránit. Přivolaná policie nic neřešila, odmítla naši výpověď a zase odjela. V té chvíli jsem si uvědomila, že už nežijeme v normální zemi. Kdy nastal ten zlom u vás?

Zlomem byla už kampaň za první zvolení Miloše Zemana, kdy se ve veřejném prostoru začaly nebývalou měrou objevovat lži a dezinformace a především snadnost, s níž jim podléhala část mých známých a kamarádů.
Potvrzením toho, odkud vítr fouká, byly následující anexe Krymu, okupace východní Ukrajiny a veřejně dostupné informace o probíhajícím konceptu hybridní války.

Co považujete za největší problém dnešní doby?

Problémem je příliš velký blahobyt a absence skutečných problémů většiny voličů. (Ti úplně dole u sociálního dna příliš volit nechodí.) Máme se dobře, ovšem nechápeme za A), jakou cenu za to ti před námi platili, a za B), že bezpečnostní situace ve světě se v poslední době výrazně změnila. Stejně tak probíhají výrazné změny v souvislosti s klimatem a konverzí průmyslu. A to vše se výrazně dotýká, a hlavně bude dotýkat i české společnosti. Každý centimetr, o nějž teď zastrkáváme hlavu hloub do písku, bude v budoucnosti draze vykoupen. A nepadne jen na generace příští, ale budeme se s tím muset poprat už i my.

Jaká je z toho cesta ven?

Není jedna odpověď. Zodpovědnost, angažování se ve věcech veřejných, investice do vzdělání, mediální gramotnost, skutečný sociální stát, v němž není nikdo outsiderem navždy přikovaným ke dnu. Členství v euroatlantických strukturách, odborníci na dané problematiky ve státní správě a další.

Co říkáte tomu, že se aktéři hybridní války a proruští aktivisté infiltrovali také mezi naše poslance a vládu? Nepodcenili jsme trochu vliv Ruska na naši politiku a směřování naší země?

Přečtěte si také:  Je potřeba podpořit Dominika Feriho nebo jeho oběti?

Vliv Ruska stejně jako Číny (myšleno jejich destruktivní prvky) jsme podcenili, ale to se stalo celému Západu. Navíc máme aktuálně navoleny prospěcháře a oportunisty, kterým je úplně jedno, komu v zemi pustí vliv, jen když z toho budou mít materiální profit. Společnost bez hodnot (viz má předchozí odpověď) prostě volí politiky bez hodnot.
Kvůli předešlým politickým garniturám, kterým tento stav vyhovoval, lidi netuší, proč by měli trvat na dodržování pravidel, a volí politiky, kteří jim ve finále ničí budoucnost.
A tak jako Babiš sklízí plody vlád předešlých, kdy má různé rezervní fondy (mimochodem jeho MPO právě dnes rozhodlo o prodeji části strategických rezerv) a nastartovaná pokrizová ekonomika mu plní erár, tak ti, kteří přijdou ke kormidlu po něm, dostanou do vínku všechny kapsy vysypané a násobně zadluženou zemi.
A ještě k otázce: Rusko i Čína tady budou tak silné (minimálně dokud budeme členy EU a NATO), jak jim my sami povolíme.
Současná politická reprezentace oběma agresivním režimům, jejich tajným službám a státem řízeným mafiím, otevírá dveře do Česka.
Taková je současná realita. Jsem ovšem přesvědčený, že většina občanů toto nechce, jen netuší, že se to děje.

Mezi realitu a vhození lístku do volební urny byl účelově vsazen neexistující migrant, údajná homosexuální lobby, případně šestnáctiletá skandinávská puberťačka. Tak, aby přes ně volič neviděl na Rusko a Čínu – nejzávažnější problémy bezpečnosti u nás.

Myslíte si, že je reálné naše vystoupení z EU a NATO?

Nevím. Teď rozhodně ne. Šlape ekonomika a brexit je názorným příkladem, že běžný občan nemá dostatek odborných informací k tomu, aby fundovaně rozhodl o tak složité věci. Brexitáři mysleli, že volí stabilitu, a sami sobě navolili chaos, pod vlivem zmanipulované a vylhané kampaně brexitových politiků. Asi tedy díky za tento příklad.
Nicméně co bude, jestli přijde ekonomická krize, a jaká bude reakce politiků na ni (stačí se podívat, jak absolutně nebyli schopni přispět k řešení migrační krize), nelze predikovat. Ale protože jsme kvůli hybridní válce a jejím aktivním hráčům na domácí půdě (Klaus+Klaus jr., Zeman atd.) nejvíce euroskeptickým národem Evropy, ta šance tu je. A právě proto, že u nás to budou mít ruské tajné služby nejlehčí, dá se předpokládat, že se tu tento souboj odehraje, že to tady alespoň zkusí.

Jak se vidíte za deset let?

Chtěl bych se tomuto už nevěnovat, je to únavné a zabírá to čas každý den, včetně dovolené. Zjednodušeně: když vyhraje Západ, bude následovat dolce vita. Pokud se přiblížíme na Východ, odstěhuju se. Mám na tomto poli odmakáno už mnoho dlouhých let, nejdřív v rozmezí 1988–1989 a teď od roku 2013.
Ale snad nakonec tak zle nebude, oni totiž současní populisté nenabízejí životaschopné koncepty, jen dočasná restriktivní řešení. Ostatně greenwave v politice na západě ukazuje zřetelně, že voliči začínají požadovat skutečné odpovědi na otázky dnešního světa. Snad se tohle volání po zodpovědnosti dostane k nám dříve, než tu mafie napojené na Rusko a Čínu zhasnou a zavřou dveře.

Díky vám můžu psát co si myslím.

Noviny, kam jsem psala komentáře buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte ho.

Váš finanční dar můžete zaslat na tento účet: 282828999/5500.

Děkuju.

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0