in ,

Milan Kubelka: Bude PŘÍSAHA béčkem ANO?

Hnutí Roberta Šlachty na vzestupu

Zdroj: FB Roberta Šlachty

Skokanem měsíce mezi politickými stranami a sdruženími se stala bezesporu Přísaha Roberta Šlachty. Poslední průzkum předvolebních preferencí jí přisoudil 5 % a tím i vstup do Sněmovny. Vzhledem k tomu, že Šlachtovo hnutí má necelých šest měsíců, jde o skvělý výkon, který připomíná nástup hnutí ANO.

A je třeba říci, že je opravdu odpracovaný. Šlachtova kampaň zatím bezesporu válcuje všechny ostatní. Země je zaplavená plakáty Přísahy a příběh neohroženého policajta, který se nebojí mocných, se na náměstích měst a městeček dobře prodává.

Je to až překvapivé, vzhledem k tomu, že za ní údajně stojí člověk, který prý s marketingem žádné velké zkušenosti nemá. „Přísaha nespolupracuje s žádnou PR agenturou,“ říká Karolína Skrčená, která má v hnutí na starost komunikaci s novináři. Dotazy, kdo tedy vytváří kreativní obsah kampaně, slogany a zda hnutí pracuje s průzkumy veřejného mínění, však ponechává bez odpovědi. A moc odpovědí zprvu nenabízel ani transparentní účet Přísahy. Až zpětně se v účtu objevila firma Šimway, kterou vlastní a řídí Petr Kahoun, blízký přítel Šlachtova spolupracovníka z ÚOOZ Tomáše Sochra. Petr Kahoun však pracoval v přepravních společnostech a jak sám říká, vše kolem politického marketingu je pro něj nové a sám je v úžasu, co všechno to obnáší. Přitom se v kampani víceméně stará o všechno.

Petr Kahoun je zřejmě velkým talentem, neboť podle marketingového odborníka Jakuba Horáka jde o jednu z nejlepších kampaní, které kdy viděl. „Šlachta velmidobře mluví, mají silné zapojení dobrovolníků a velmi dobře dělané sociální sítě,“ řekl Seznam Zprávám.

Zajímavou osobou je určitě i Tomáš Sochr, Šlachtovo číslo 2. Ten se osobně podílel na dramatickém zatýkání Jany Nagyové-Nečasové v rámci zásahu na úřadu vlády. Jak uvádí Robert Šlachta ve své knize, zatýkání mohlo mít i tragický průběh, když Sochr vytáhl na hlídače v domě zbrań s tím, že „půjde k zemi, když ten telefon nepoloží“. Sochr také po odchodu z ÚOOZ nastoupil do bezpečnostní agentury, jejíž vlastník se skrýval na Seychelách a který přitom v téže době pracoval pro bezpečnostní agenturu rodiny bývalého politika Víta Bárty (Věci veřejné).

Lze říci, že podobné kontroverze provázejí i celou kariéru Roberta Šlachty. Někdejší ředitel ÚOOZ na sebe poprvé upozornil, když si mediálně přisvojil, k nevůli ostravské kriminálky, zásluhy na zatčení pachatele žhářského útoku ve Vítkově.

Dalším jeho přešlapem bylo (v rámci boje proti levicovému extremismu) zatčení anarchisty Ihnačáka, který měl zorganizovat přípravu teroristického útoku na vlak. Soud nakonec rozhodl, že celá akce je policejní provokace a Ihnačákovi přiřkl milionové odškodné.

Přečtěte si také:  Bratři Mašíni, Zdena Mašínová, plukovník Koudelka a fotografie na láhve s vodkou

Co naopak Šlachta nevyšetřoval, byla metanolová aféra, která stála životy padesáti lidí. Svůj zájem už v té době totiž cílil do vyšetřování politických kauz a metanol byl pod jeho rozlišovací úrovní.

Asi nejslavnějším Šlachtovým počinem je bezesporu zásah na úřadu vlády, jehož osmé výročí jsme si právě připomněli a který skončil pádem Nečasova kabinetu a nastolením nových babišovských pořádků, se kterými se dodnes potýkáme.

Sám Andrej Babiš s detektivy ÚOOZ udržoval kontakty už od roku 2006, kdy ho ještě ÚOOZ sledovala kvůli podezření z podílu na vraždě kmotra českého podsvětí Františka Mrázka. Detektiv Marek Foglar však brzy podlehl Babišovu vábení, až se z něj stal jeho informátor. Spolupráce to byla výhodná pro obě strany. Babiš se díky tomu dostal k informacím na své konkurenty, což mu pomohlo vybudovat impérium. Dalším bonusem pak bylo, že ÚOOZ žádnou z Babišových podezřelých transakcí nikdy nevyšetřoval. Šlachtovi se pak Babiš po jeho odchodu z ÚOOZ odměnil trafikou u Celní správy, ačkoli pro ni neměl požadovanou kvalifikaci.

Dnes se Robert Šlachta k Babišovi nezná a tvrdí, že ho osobně zklamal. Přesto o něm Andrej Babiš mluví veskrze pozitivně a nástup jeho politického hnutí chválí, což vytváří prostor k spekulacím, zda Přísaha není béčkem ANO. Významným Šlachtovým spojencem je i pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, pro niž byl „charismatickým velitelem oddaným věci, takovým, jehož jiní z přesvědčení následují.“ Což dosvědčila i tím, že zaměstnala bývalou Šlachtovu pravou ruku a oblíbeného Babišova informátora, již zmiňovaného Marka Foglara.

Podle novináře Roberta Maleckého se Robert Šlachta ocitl po jmenování do čela ÚOOZ na místě, které přesahovalo jeho kompetence. A právě jeho „moderní policejní metody vyšetřování“, jako je tzv. velrybaření nebo pytlování, při kterém policie rozhodí sítě odposlechů a teprve z nich „plete“ kauzy, patří k tomu nejkontroverznějšímu, co za sebou Šlachtova éra zanechala. A co dnes činí nedůvěryhodnými vyšetřované akce jako Vidkun, Bereta či aféra soudce Sováka. „Utržené sluchátko“ začalo vládnout všem.

Tento „nejpřeceňovanější manažer české policie“ měl však vždy vysoké ambice. Bývalý premiér Petr Nečas v Ekonomickém deníku uvedl, že Šlachta měl zájem i o funkci policejního prezidenta. Teď má tedy nakročeno do parlamentu. Na jeho cestě ho provázejí jeho věrní ex-detektivové z ÚOOZ. A také přízeň zatím neznámého sponzora.

Sestavování vlády a personální obsazení ministerstva vnitra po podzimních volbách bude určitě zajímavé. Šlachta míří vysoko.

Autor: Milan Kubelka

Milion chvilek Zlín

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0