in ,

Končí LIDÉ PRO?

Kde nic není, ani smrt nebere

Foto: Radek Bartoníček

Tak prý projekt Mikuláše Mináře končí dřív, než pořádně začal, doneslo se mi. Doposud se podařilo nasbírat jen něco přes 24 000 hlasů z plánovaných půl milionů a sponzoři údajně začínají rychle dávat ruce pryč. Osobně jsem Mikuláše Mináře asi podcenila, protože jsem počítala, že toto uskupení podpoří maximálně 20 000 lidí. Neexistuje totiž žádná přímá úměra mezi počtem lidí, kteří přišli na Letnou a těmi, kteří chtějí volit nějaké nové hnutí. Existuje ale přímá úměra mezi ochotou sponzorů a potenciálem nové strany. Kde nic není, ani smrt nebere.

Podle podporovatelů z okolí Milionu chvilek Minář spustil svůj nový politický projekt na základě výsledku průzkumu veřejného mínění. Ten měl za úkol zjistit politické preference „chvilkařů“. Protože výsledky průzkumu nebyly nikdy zveřejněny, někteří lidé se domnívají, že Minář využil peníze od sponzorů Milionu chvilek pro svůj osobní zájem. Pokud je to pravda, je to skandální. Lidé chodili demonstrovat a podepisovali petice proti Babišovi, ne kvůli tomu, aby umožnili Minářovi raketový výtah k moci.

Hnutí, které nemělo žádný program ani žádné ideje, dostalo po právu vesměs na frak. Nejen v prostředí českého Twitteru sloužilo jako terč mnohých vtipů. Nejlepší parodii na jeho hnutí natočil Jindřich Šídlo se svou matkou Jindrou, která mu v závěru videa podává šálu, aby nenastydnul.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/mikulas-minar-ma-smulu-vznika-nove-jeste-slusnejsi-hnuti-133639

Skutečně, člověk, který nedostudoval a nikdy nepracoval, může těžko rozdávat rozumy ostatním. Mikuláš Minář se postupem času stal bohužel karikaturou sebe sama.

Přečtěte si také:  Jaký Zeman, takový Čapek

Lidé, kteří se kolem nového projektu shromáždili, také nejsou – až na výjimky – zárukou ničeho inspirujícího. Podnikatel, který před Minářem podporoval mrtvě narozené dítě Martina Jaroše, by zasloužil cenu pro nejhorší politický instinkt roku. Osoby, které dělaly za normalizace kariéru, nebo jsou považovány ve svém oboru za vzorové mravní relativisty, mohou těžko někoho nabádat k tomu, aby dělal politiku „lepší“. Politika nikdy nebude „lepší“ jen proto, že si to někdo přeje. Je to řemeslo jako každé jiné a musí se učit od píky. Když k tomu nedojde a hlas lidu zvolí ze svého středu ty největší populisty, může to pak dopadnout tak, jako před pár dny v Kapitolu.

Když se člověk podívá na facebookové účty předních podporovatelů LIDÉ PRO, může vidět, že o hnutí už několik týdnů nic nepíšou. Také transparetní účet nového projektu Mikuláše Mináře neukazuje, že by mu kromě drobných dárců posílal nějaký větší sponzor během posledního měsíce peníze. Pokud tedy projekt nyní nekončí, zřejmě se dá říct, že ke svému zániku pomalu ale jistě směřuje. S mediální pozorností a rozehranými kartami, jaké měl Mikuláš Minář na začátku, je 24 000 podpisů opravdová bída. Přičemž řada lidí se navíc podepsala, i když deklarovala předem, že bude volit demokratické strany, které volila předtím. Což je nakonec dobrá zpráva pro tuto společnost.

Vážení a milí čtenáři, přeju vám v tomto roce jen to dobré a také méně populismu!

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů