in ,

Jiří Kylar: otevřený dopis Dominiku Dukovi

„Nemám z vás ani z vašeho právního zástupce strach.“

Foto: Ibra Ibrahimovič

Získala jsem od Jiřího Kylara osobní dopis, který adresoval kardinálu Dominiku Dukovi a biskupům.

Dopis byl odeslán v noci ze čtvrtka na pátek. Když jsem včera s Jiřím Kylarem mluvila, řekl mi, že žádnou odpověď nedostal.

Podnikatel, zastupitel a praktikující katolík Jiří Kylar zveřejnil před časem osobní zpověď, kde popsal několik let trvající situaci, kdy byl jako dítě a dospívající zneužívaný katolickým knězem. O této smutné skutečnosti, že existují stovky věřících mužů, žen i dětí sexuálně zneužívaných kněžími, se dlouhá léta vědělo, nikdo ale neměl chuť s tím něco dělat. Vedení katolické církve u nás, podobně jako jinde ve světě, obvykle řešilo stížnosti věřících tak, že byl dotyčný přesunut do jiné farnosti, kde mohl nerušeně pokračovat ve své činnosti. Navíc těch, kteří se veřejně ozvali, byla jen hrstka, protože málokdo z nich měl energii a sílu čelit útokům okolí. Sexuální obtěžování, zneužívání či znásilnění je z podstaty něco, co se špatně dokazuje, protože většinou chybí důkazy a svědci. Zneužívaní lidé mají problém se svěřit. Zejména v případě, když jde o kněze, mají lidé tendenci věřit autoritě. Bohužel jde často také o rodiče dětí, kteří podezírají svého potomka, že si všechno vymyslel, či „zveličil“. 

Žít ve společenství věřících, kde všichni vědí, že vaše dítě obvinilo pana faráře, je velmi těžké, ne-li nemožné. Většina lidí nemá chuť čelit útokům obránců pachatelů, kteří se vždycky pravidelně vynoří jako houby po dešti. Identifikovat se s pachatelem je samozřejmě mnohem jednodušší a daleko výhodnější než se postavit na stranu oběti. Situaci ještě komplikuje fakt, že oběti o svém zneužívání často promluví až po mnoha letech, kdy se teprve cítí natolik silné, aby o svém trápení mohly vypovídat nahlas. Často po mnohaleté terapii, velmi často i proto, že mají děti, nebo žijí mezi mladými lidmi a nepřejí si, aby se situace opakovala v další generaci.

Jiří Kylar je vzdělaný a moudrý muž, otec od rodiny. Jeho svědectví, jež ho jistě stálo nemálo přemáhání a duševních sil, je třeba brát jako snahu o očištění prostředí církve, která by měla být bezpečným místem. Jako pokus o to, aby se o tak závažných věcech konečně začalo mluvit nahlas. Aby se bolavé téma obětí u nás otevřelo. 

Odpovědí je mu napadání, osočování, výhrůžky, tlak na jeho blízké a nakonec – dlouhé ticho. Doufejme, že se situaci podaří zklidnit dříve, než někomu dojde trpělivost a podá na celý biskupský sbor a kardinála trestní oznámení za to, že pachatele kryli a kryjí i nadále. Ač se to možná zdá někomu divné, pro českou katolickou církev platí tytéž zákony jako pro všechny ostatní.


OTEVŘENÝ DOPIS

Přečtěte si také:  Věra Tydlitátová: Agent Falmer uráží vlastence a starostu z židovské rodiny obviňuje z fašismu

Vážený pane kardinále,

Policie ČR mě opakovaně vyslýchala kvůli trestnímu oznámení pro pomluvu, poškozování dobrého jména církve a nadržování pachatelům sexuálního zneužívání, které jste podal prostřednictvím svého právního zástupce JUDr. Ronalda Němce.

To, že jsem byl ve Vašem trestním oznámení na neznámého pachatele označen a citován, je absurdní a zraňující. Připomínám, že jak policie, tak Vy osobně jste uznali, že jsem sám obětí sexuálního zneužívání knězem naší katolické církve. Nemám tedy sebemenší důvod podílet se na nadržování pachatelům. A poškozování dobrého jména církve se nedopouštějí oběti, ale pachatelé a ti církevní představitelé, kteří zanedbávají prevenci a potírání tohoto zločinu, potlačují diskusi o něm, a dokonce se pokoušejí oběti zastrašovat.

Přitom nejlepší nejen pro oběti, ale i pro dobré jméno církve je maximální otevřenost. To mohu potvrdit i z vlastní zkušenosti. Od doby, kdy jsem vystoupil se svým svědectvím o sexuálním zneužívání, jsem mluvil s mnoha lidmi, často nevěřícími nebo hledajícími. Řadě z nich jsem vyprávěl také o své lásce k církvi a bylo znát, že má slova oceňují a berou si je k srdci. Svěřují se mi také stále další oběti – v současné době jich už je zhruba šedesát.

Vážený pane kardinále, opakovaně, ale neúspěšně jsem upozorňoval na vážné nedostatky ve fungování církevního Kontaktního místa pro ochranu nezletilých a zranitelných. 

Opakovaně, ale neúspěšně jsem vyzýval ke zřízení Fondu pro pomoc obětem, ze kterého by bylo možné hradit například nutné náklady na psychoterapii – tím by církev jednak účinně pomohla obětem, dusícím v sobě mnohdy i po letech trauma a bolest, jednak by dala jasně najevo, že se k problému sexuálního zneužívání staví čelem.

Opakovaně, ale neúspěšně jsem Vás žádal o osobní rozhovor mezi čtyřma očima, abychom si mohli o těchto věcech v klidu a otevřeně pohovořit a společně hledat cesty pro pomoc obětem. Dočkal jsem se od Vás ovšem jen odmítání, výhrůžek, a nakonec i trestního oznámení. Moje svědomí je čisté a nemám z Vás ani z Vašeho právního zástupce strach. Jenom je mi z Vašeho počínání velmi smutno.

S pozdravem

Jiří Kylar

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů