in ,

Františku, prosím tě, přijeď a celé to tu vykrop svěcenou vodou

Dukův Prchal kandiduje jako lídr SPD v Praze

Zdroj: AFP

Ještěže máme toho Františka, jinak by už člověk dávno katolickou církev opustil. Tedy, pokud to jde a to si nejsem úplně jistá; vždycky mi přišlo, že církev je něco jako tajná služba, takže doopravdy vyvázat se člověk může leda až smrtí.

Jak dnes zveřejnil Seznam.cz, Dukův Prchal, který se mu stará o Facebook, bude kandidovat v Praze za SPD (Článek: Lídrem SPD v Praze má být správce Dukova Facebooku).

Asi nemá úplně smysl to tu rozebírat, tak jen v kostce.
Spojení nácků + katolické církve = klerofašismus.

Nic jiného se z toho vyvodit nedá, tak to prostě je. Jak vtipně poznamenal jeden můj FB přítel, začíná to být jako za války: „Klér se dává dohromady s nácky, oligarchové se rekrutují z komunistů. Historie se opakuje.“

Teď jen: zdalipak se najde někdo statečný z řad katolické církve, kdo to alespoň – když už nic – okomentuje? Na letargii ze strany církve jsme zvyklí; kdykoliv jde o to zastat se uražených a ponížených, zneužívaných a znásilňovaných, těch, co jsou na útěku před válkou nebo mají jinou barvu pleti – prostě všech, kdo nespadají do škatulky bílých heterosexuálních katolíků a katoliček – odpovědí je jen hluboké ticho.

Přečtěte si také:  Pokrytectví asociálních poslanců

Spojení s nácky – to je ovšem něco, co tu ještě nebylo. Hranice, které se zdály nepřekročitelné, se znovu posunuly.

Pro mě osobně bylo nejstrašnější Dukovo vyjádření, že nemá čas zabývat se hloupostmi, když se ho ptali na prvňáčky v Teplicích, děti, kterým bylo vyhrožováno smrtí. Malinké romské, vietnamské a arabské děti, které nic neudělaly a vzkázat jim alespoň pozdrav nikoho nic nestojí.

Od té doby jsem nad ním nekřesťansky zlomila hůl, nesleduju ho, nevyhledávám, nechci o něm slyšet. Kéž by papež František udělal tomuto trápení rychlý konec.

Možná že zatímco my se tady zbytečně mučíme obludností druhých, netušíme ani, že za pár měsíců, po volbách, může být všechno jinak.

Třeba budeme mít nového mladého premiéra, možná se podaří odstavit zlého a mstivého starce z Hradu a nahradit ho někým normálním a v Arcibiskupském paláci bude sedět někdo, kdo není rasista a kdo má srdce.

Prozatím mám jen takovou malou soukromou modlitbu: Františku, prosím tě, přijeď a celé to tu vykrop svěcenou vodou.

K tématu jsem psala už dřív: Proměna Dominika Duky

Autor: Monika Le Fay

Monika Le Fay je matka několika dětí, dvě porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Loading…

0