in ,

Co přejí osobnosti naší republice a našemu webu do nového roku

PF 2020

Foto: Helena Lukas

Milí čtenáři,
poprosila jsem pár lidí, které mám ráda a zajímají mě jejich názory, aby nám řekli svá přání republice v roce 2020. Zde jsou jejich odpovědi. Děkuju všem za to, že se k přání připojili a děkuju i za slova podpory, moc si toho vážím. Je dobré vědět, že v tom nejsme sami.
Hodně štěstí v novém roce!
Monika Le Fay

Kníže Karel Schwarzenberg, politik, diplomat, lesník a prezidentský kandidát

Srdečně zdraví všechny čtenáře našeho webu a připojuje novoroční poselství.

Dnes před třiceti lety byl zvolen Václav Havel prezidentem Československa. Byl to nejšťastnější den mého života, můj národ byl zase svobodný.
Když se dnes na toto datum dívám, na jedné straně si říkám, o kolik jsme šťastnější než naši otcové či dědové. Neboť třicet let po 28. říjnu 1918 jsme ocitli v mnohem horší porobě, než jsme za starého Rakouska mohli tušit, že může kdy nastat. Naše země dnes opravdu vzkvétá. Jdeme-li po našich městech, můžeme vidět opravené domy, náměstí září v jasných barvách a žijeme v takovém blahobytu, jako ještě nikdy v našich dějinách. Jistěže jsou některé skupiny obyvatel, které na to spíše doplácí, ale to bylo v dějinách vždy a v mnohem větší míře. Je jim třeba pomoci a nenechat je na holičkách. Ale celkově vzato, tak dobře jsme se ještě nikdy dějinách neměli.
Přiznejme si, že za to vděčíme na jedné straně vlastní píli a vynalézavosti, ale především také pomoci, které se nám dostalo díky členství v Evropské unii a investicím, které se k nám hrnuly opravdu z celého vyspělého světa. A také díky bezpečí, které nám zajišťuje členství v NATO. To všechno by mělo vlastně vést k velikému optimismu.
Proč však nejen u mě existuje jakýsi nejistý pocit. Pochyby o tom, co bude. Jsem přesvědčen, že největší úkol, který před námi na příštích třicet let stojí, bude obnovit morálku této země. Když to porovnám s generací roku 1918, tak mám dojem, že jsme ztratili vlastenectví. To vlastenectví, které přineslo mnoho obětí, ale umožnilo nám přežít protektorát. V roce 1948 mnozí ze slavných mužů roku 1918, kteří bojovali a nezahynuli za nacismu, byli už zase zavření, nebo byli nuceni odejít do emigrace a zdálo se, že svoboda jejich republiky je naprosto ztracena.
My dnes ale trpíme morem, který jsme si způsobili sami, a to je náš neexistující vztah k právu, všeobecná korupce a nesmírné sobectví. Ničí to náš národ a naši zemi. Dokud se nezačneme opět zodpovědně starat o přírodu, půdu a lesy a budeme se hnát pouze za krátkodobým ziskem, tak mám o naši budoucnost opravdu vážné obavy. Nevím, jestli by národ v tomto stavu ještě obstál ve zkouškách, ve kterých obstáli naši dědové a otcové, ať to byl nacismus, nebo komunismus.
Měli bychom se opravdu dnes zamyslet na tím, co je náš úkol pro příští léta a uvědomit si zodpovědnost za budoucnost našich dětí a vnuků. Přeji Vám klidný zbytek neděle a opravdu krásný Nový rok 2020.

Jan Rejžek, novinář a kritik

Aby byla i pro starý, aby Babiš konečně s motýlema navlékl tepláky, důstojný státní pohřeb tamtoho a webu ovšem neutuchající energii!

Nadia Rovderová, fotografka, galerie Artinbox

Přeji naší republice, aby se zbavila parazitů, virů a trolů, speciálně těch u moci, kteří  rozhodují za nás, za všechny, aby tak naše země mohla nastoupit podobný ozdravný proces jako sousední Slovensko. Novináři, studenti, umělci a intelektuálové jsou u těchto procesů hybnou silou, přeji jim odvahu a vytrvalost a nově vzniklému webu Moniky Le Fay a jí samotné rovněž přeji zdar a sílu, ať vytrvá a nepoleví.

Tomáš Goláň, senátor

Této zemi bych moc přál, aby zde lidé začali mít respekt vůči sobě navzájem a taky i respekt k názorům jiných. V naší zemi není odlišný pohled na věc výzvou k debatě o problému, jak by se očekávalo, ale je pouze výzvou k rozpoutání názorové války. Odlišným pohledem na svět či problém není zcela jistě lež, jak by si někteří velmi přáli a o čemž nás často přesvědčují, odlišným pohledem jsou situace, kdy na základě stejného skutečného stavu vytváříme alternativy k tomu, co si myslí většina. Českému národu i naší krásné republice tedy přeji do nového roku 2020, aby dokázal vnímat a respektovat odlišnosti mnohem více, než tomu bylo doposud. Potom se nepodaří politikům mít nad národem takovou moc, jakou mají v současnosti, a taky se jim nikdy nepodaří poštvat proti sobě jednotlivé skupiny občanů, čehož jsme v současnosti často svědky. RESPEKT je to, co nám prostě tragicky chybí.

Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje

Přeji si, abychom byli sebevědomý národ Masarykův, ne Husákovo. Jsme a budeme Západ, ne Východ, ani most mezi těmito světy. Lháři a zloději ať oněmí a přilepí se jim prsty na klávesnici.

Monice Le Fay entusiasmus a inspiraci minimálně takovou, jakou měla v roce předchozím, abychom se mohli těšit na další skvělé investigativní články.

Vladimír Petroci, lékař a homeopat

Do nového roka prajem všetkým ľuďom v Čechách, aby s odvahou potrebnou k prekonávaniu stereotypov a ohraničení nachádzali tvorivú inšpiráciu, dobroprajnosť, zmysluplnosť a spojenie so zdrojom, ktorým je Vedomie utvárajúce viditeľný svet. Želám si, aby sa nám darilo prehliadnuť závoje egoizmu, prospechárstva, povrchných pôžitkov, pripútanosti k materiálnym veciam a dokázali sme prekračovať svoj tieň v súlade s celkami, ktoré nás prekračujú – rodinou, komunitou, národom, Európou, celým svetom. Vždy, keď sa nám to podarilo, zažili sme hviezdne okamihy, ako napríklad v Novembri 1989.

Vášmu webu, Monika, želám, abyste na tejto ceste čo najväčšiemu počtu ľudí mohli ukázať smer svojou úprimnosťou, láskou k pravde a dobrým srdcom.

Alexandra Lammelová, psycholožka

Republice přeju lepší, důvěryhodnou vládu, a webu, aby tu mohl být jen pro radost a dobré zprávy.

Václav Němec, filosof

Přeju naší republice více lidí dobré vůle a zdravého rozumu, kteří jsou schopni soucitu a solidarity s pronásledovanými a trpícími i za jejich humny. Přeju jí více státníků upřímně oddaných hodnotám demokracie a humanismu, jimž leží na srdci veřejný zájem, a nikoli jejich vlastní, a více soudných občanů, kteří takové politiky dokáží ocenit a podpořit. Přeju jí, aby se její politici i občané ve jménu společně sdílených hodnot dokázali povznést nad vzájemné sváry, a byli tak schopni společně pečovat o její rozkvět a účinně ji chránit před akutními hrozbami.

Milena Johnová, radní Magistrátu hl. města Prahy

České republice přeji v roce 2020 rozrůstající se počet lidí, kteří věří, že změna k lepšímu je možná, a kteří pochopí, že nastal čas, kdy je potřeba se osobně angažovat, protože jenom chodit k volbám už dávno nestačí.

Vašemu webu přeji v roce 2020 spoustu skvělých nápadů a myšlenek a také lidí, kteří se vaším prostřednictvím rádi podělí o své zkušenosti a stanou se inspirací pro ostatní.

Daniel Kroupa, disident a filosof

České republice přeji do roku 2020 lásku mezi milenci, přátelství mezi občany, jednotu mezi straníky a respekt k jinostraníkům, spojenectví demokratických stran, nestranné státní instituce, spravedlivé soudy, vládu bez oligarchy a v prezidentském úřadu moudrého muže nebo ženu. Přeji i mnoho dalších krásných věcí, které se mi do první věty nevešly.

Dagmar Pecková, operní zpěvačka

Web Moniky Le Fay čtu ráda. Je dobře, že existuje, ničím a nikým neovlivňován, a že má Monika neutuchající touhu odhalovat neřesti a nepravosti u nás se dějící s železnou pravidelností… A to si opravdu uvědomíme, když je to černé na bílém.

Ladislav Heryán, katolický kněz

Republice: skutečnou demokracii, webu: hodně čtenářů!

Lenka Havlíková, dramaturgyně

Přeji nám všem, aby se v naší zemi neprohlubovaly společenské propasti, abychom byli zemí, která bude mít formulovanou vizi budoucnosti, v níž bude mít každá společenská skupina místo pro důstojný život, a otevřenou mysl. Tvému blogu přeji, aby nemusel existovat, aby pro věci, o kterých píšeš, byl prostor v běžných médiích. Krásný rok 2020 přeji nám všem.

Jana Petrociová, SAKH – Slovenská akademia klasickej homeopatie

Prajem ľuďom v Česku v roku 2020 neutíchajúcu nádej, vieru v spravodlivosť a vieru v pozitívnu zmenu. My na Slovensku sme v tomto roku pocítili veľkú radosť a nádeje po zvolení prezidentky Zuzany Čaputovej a súčasne vnímame, ako celá spoločnosť je v pohybe. V pohybe k obnoveniu skutočnej demokracie a obnoveniu spravodlivého štátu.

Monika, prajem ti veľa zdravia a energie, aby si pokračovala v písaní, pretože to robíš s veľkou láskou a zanietením. Prajem ti, aby tvoje články čítalo čo najviac ľudí a aby tvoja práca prispela k víťazstvu lásky a pravdy nad lžou a nenávisťou. ❤️

Magdalena Pospíchalová, podnikatelka a aktivistka pomáhající lidem na útěku

Přeji důstojný rok 2020 pro všechny! Webu přeji co nejvíce pozitivních zpráv!

Katarzyna Borun-Jagodzinska, básnířka a překladatelka

Všechno nejlepší a Boží požehnání. Hodně zdraví!  Přeji republice, aby lidé byli méně materialističtí a politici mysleli na lidi, přírodu a zvířata, a ne jen na své bohatství a vládychtivost a nedělali „propasti“ mezi lidmi (stejně jako bych si to přála u nás doma v Polsku).

Eliška Wagnerová, právnička, soudkyně a politička

Přečtěte si také:  NE bratříčkování s komunisty a estébáky

Republice přeji, aby vzkvétala hospodářsky i mravně a vašemu webu přeji hodně inspirace a hodně věrných čtenářů.

Jan Hnízdil, lékař

Do nového roku přeji, abychom v sobě našli soucit, slušnost a zodpovědnost. To nám shůry nikdo nenadělí, žádná firma nedodá.

Pavel Záleský, disident, Charita Zlín

Co přát naší republice? Díky Bohu je zatím svobodná, tak ať to tak zůstane nejen dalších třicet let, ale napořád! Přeji tedy spíše všem obyvatelům ČR kromě zdraví a Božího štěstí (na Titaniku byli všichni zdraví), aby je Pán Bůh při zdravém rozumu zachovat ráčil! Navíc voličům Babiše a Zemana přeji, aby je osvítil Duch svatý. Webu Moniky přeji jako při narození dítěte, ať roste a vzkvétá v pravdě a k radosti „maminky“ i všech, kteří jej budou číst!

Věra Tydlitátová, disidentka, religionistka a výtvarnice

Dobrého prezidenta, který nás netáhne na východ a nedělá ostudu.
Dobrého premiéra, který nekrade a nelže.

Klára Long Slámová, advokátka

Naší republice přeji, aby měla více tolerantních, a naopak méně zlých lidí.
Vašemu webu pak co nejvíce čtenářů, kteří se umí zamyslet nad důležitými tématy, které web nastoluje.

Kapitán Vladimír Hučín, disident

Hlavně zdraví a abychom se konečně zbavili té skvadry AB a MZ a všech kolem nich.

Tomáš Czernin, senátor

S novým rokem se množí přání kdekoho kdekomu. Mám taky jedno – přání naší zemi. Přál bych si, aby v naší vlasti žili lidé pochybující. Lidé, kteří zvažují své činy, zvažují a přemýšlejí o tom, co je jim předkládáno. Přál bych si, aby lidé pochybovali, přemýšleli, rozhodovali se a konali tak, aby si za svými činy a rozhodnutími mohli čestně stát. Přál bych naší republice přemýšlivé a čestné občany. To by mohlo pro začátek stačit.

Zdena Mašínová, nositelka Řádu TGM a Medaile předsedy vlády

Aby ze společnosti vypadli bývalí kolaboranti v čele s premiérem a hned pak ten na Hradě, protože to, co se děje třicet let od listopadu 1989, je naprostý skandál.

Ján Levoslav Benčík, aktivista a bloger

Čo vám prajem? To isté čo aj Slovensku, ľuďom šťastnejšiu ruku pri voľbách a lepších ľudí na čele štátu.

Dominika J. Bohušová, řádová sestra, lékařka a dominikánka

Milá republiko, přeji ti ochranu a důvěru v Palladium země české, které nás chrání od nejhorších pohrom už 860 roků. Buďme vděční za ochranu Boží! A webu upřímné hledání a nalézání pravdy s vědomím, že poznání zavazuje! Hodně štěstí a radost z Božího požehnání.

Hanka Francová, varhanice, HAF studio

Republice přeju převahu lidí, co vidí, slyší a myslí. Vašemu webu přeju co nejvíce článků s dobrým koncem.

Andrea Hoffman Nečasová, kurátorka a historička umění, Patrik Hoffman, architekt, Galerie Uhelný Mlýn

Naší republice? Být světová, ne ruské rukojmí. Tvému webu? Ať vzkvétá a srší objektivními informacemi, ať se z něj stane vyhledávaný zdroj.

Julius Tomin, disident a filosof

Co přeji naší republice v roce 2020? Aby na Univerzitě Karlově měla Ústav filosofie, kde bych mohl studentům a platonským odborníkům přednést svůj pohled na Platona, který je výsledkem více než padesátiletého poznávacího úsilí. Je-li to přání neuskutečnitelné, pak bych naší republice přál, aby se na Filosofické fakultě Karlovy univerzity našlo pár studentů, kteří by se na vedení obrátili se žádostí, aby mi bylo umožněno s mým pohledem na Platona je seznámit. Je-li i to nemožné – pak bych naší republice přál, aby se v roce 2020 u nás našel někdo, kdo by se na vedení obrátil se žádostí o vysvětlení, proč mi je odpírána možnost na Filosofické fakultě můj pohled na Platona přednést.

Václav Jiráček, herec

Republice přeji hodně síly a vytrvalosti na cestě k ideálu liberální demokracie, přeji si společnost, která se nebojí být nápomocná všemu živému a dobrému a prosazování toho na každém kroku všedního dne. Přeji vám, aby pravda byla hnacím motorem a zároveň odměnou celé redakci. Ta pravda, která je vždy tak trochu zavěšená nad dialogem mezi články a čtenáři.

Michaela Marksová Tominová, politička

Republice přeji, aby se v novém roce příkopy mezi lidmi zavíraly a nikoli prohlubovaly. A vašemu webu mnoho úspěchů a síly v boji proti webům fakeovým a manipulativním!

Hanka Pospíšilová, lékařka pomáhající v uprchlickém táboře Moria

Naší republice přeju, aby hlavně zůstala demokratická a svobodná, se svobodou vyjadřování i vyznání, se svobodným tiskem. Aby vygenerovala lídra, který naváže na Masaryka a Havla. A přeju taky nám všem, abychom byli více solidární, více soucitní, více laskaví jeden k druhému …without borders. A webu? Hlavně aby nikdy neskončil! Tvoje články jsou pohlazením po duši, pravda a láska, díky díky.

Miloslava Pošvářová, dopravní expertka

Přeji hodně štěstí. Protože na Titaniku bylo také potřeba.

Jan Rozek, Pro čistou církev

Naší zemi přeji odvážné ženy a muže, kteří vědí, že pravdu neumlčí ani tuny trestních oznámení od muže, který vládne kříži. A webu přeji čtenáře dychtící po pravdě a spravedlnosti, kterou budou stále objevovat díky vašim skvělým článkům.

Jitka Vodňanská, psychoterapeutka

Přeju to samé, co v mojí PF: Abychom nezapomněli milovat a odpouštět. Moc vás zdravím a přeju vše dobré.

Generál Petr Pavel

Co jiného může člověk přát vlastní zemi, kterou má rád, než aby zůstala bezpečným a příjemným místem k žití, aby se jí i nadále dařilo v dnešním neklidném a komplikovaném světě. Samo to ale nepřijde. Bude to chtít hodně individuálního úsilí, zdravého rozumu, dobré vůle a odhodlání. A nám všem přeji, abychom tyto vlastnosti v sobě našli.

Vašemu webu pak přeji, aby svým dílem a podle svých možností k tomuto cíli přispíval tak jako dosud.

Františka Jirousová, spisovatelka

České republice přeju co nejvíc lidí, kteří si uvědomují, že zodpovědnost za podobu společnosti začíná u jednotlivce a že podoba jednoho nepatrného vlákna ovlivňuje celou síť.

Webu přeju širokou síť čtenářů utkanou ze samých pevných vláken.

Lenka Adamová, jungiánská astroložka

Republice přeji, aby nesklouzla dál k totalitním pákám oligarchů ad. Ať jsou více slyšet proevropští mladí. A tvému webu (jakož i nám) přeji, ať klade dál důraz na mravní hodnoty, lidskost a otevřenost, pravdu.  A ať se webu dostává financí!

Jiří Doležal, novinář

Méně Babišů!
Všem méně babišů! Webu, printu, zemi, národu, veverkám!!!

Brigita Ptáčková, jazyková redaktorka

Přeji naší zemi do nového roku 2020 rozumné volící a zodpovědné volené, kterým bude záležet na tom, aby naše země byla dobrým místem k životu. A aby se slovům vrátil jejich pravý význam a láska byla znovu láskou a pravda pravdou a konečně zvítězily nad lží a nenávistí.

Andrea Sedlačková, aktivistka za práva zvířat na Slovensku

Z celého srdca prajem v novom roku mojim priateľom a celej Českej republike, ktorá nikdy neprestala byť aj mojim domovom, viac tolerancie, schopnosti rozlíšenia dobra a zla. Monike a jej ďalšiemu dieťaťu, aj keď len virtuálnemu, ktoré len nedávno pribudlo do jej rodiny, aby bolo naďalej odvážne, otvorené a stalo sa nositeľom progresívneho a tolerantného náhľadu. Prajem jej stále viac čitateľov doma aj v zahraničí.

Jiří Devát, bývalý šéf Microsoftu, podnikatel a vizionář

Přeji ti/nám vše nejlepší! Do nového roku 2020 především přeji všem pevné zdraví. Ta magická číslovka navíc svádí k tomu, vkládat do příštího roku výjimečné naděje. Jsem dost starý na to, abych věděl, že samotná čísla takovou moc nemají. Přesto, pokud bych si mohl přát, nechť ty dvojky symbolizují dialog, partnerství a porozumění, a nuly zdrženlivost a naslouchání těm druhým. Takový rok, ba i celý život, by se mi moc líbil.

Jiří Wonka, bratr Pavla Wonky

Republice přeji, aby zůstala v západní zóně a aby ji někteří populisté neposlali zase do toho bahna Východu.

Web – doufám bude dále pokračovat!

Markéta Hejná, básnířka

Aktuálně přeji: spravedlivé, činorodé a nezlomně odvážné soudce a policisty.

Trvale pak: Pokoj lidem dobré vůle – a té hrstce se zlou vůlí sprchu Boží milosti, aby ten marast a balast spláchla a v lásce obnovila jak zjara zemi.

Nebýt vás, nemohla bych tento web nikdy provozovat.

Noviny, kam jsem psala komentáře, buď koupil Andrej Babiš, nebo neexistují.

Protože chci i nadále říkat svůj názor na věci, které mi leží na srdci (dětské domovy, týrání dětí, vyrovnání se s komunistickou minulostí, lidská práva, totalitní ideologie, rasismus, ochrana zvířat a přírody a další), založila jsem si tento web.

Díky vám můžu už čtvrtý měsíc psát, co si myslím. Jestliže mají pro vás mé texty smysl, prosím podpořte mě zde.

Written by Monika Le Fay

Matka několika dětí, dvě jsem porodila a dvě si přivezla. Režisérka několika desítek filmů. Scénáristka a spisovatelka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Loading…

0

Komentáře

0 komentářů